پپسی و کوکاکولا راهی دادگاه می شوند

برخی از کمپانی های بزرگ تولید غذا و نوشیدنی در سراسر دنیا به دلیل تولید آلودگی پلاستیکی مضر برای کره زمین موردانتقاد و شکایت قرارگرفته اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین و به نقل از gizmodo، اخیرا موسسه زیست‌محیطی Earth Island شکایت جدیدی را علیه ده کمپانی بزرگ نظیر کوکاکولا، پپسی، نستله و… به دلیل آلوده کردن مسیرهای آب، سواحل و اقیانوس‌ها با میلیون‌ها تن از بسته‌های پلاستیکی تولیدشده توسط این کمپانی‌ها به دادگاه ارائه کرد.

گزارش‌های به‌دست‌آمده در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که کمپانی‌های کوکاکولا، پپسی و نستله به‌تنهایی مسئول ۱۴ درصد از آلودگی‌های پلاستیکی کره زمین هستند.

محیط زیست

مطالعات نشان داده‌اند که هر دقیقه معادل یک‌بار کامیون کمپرسی پلاستیک در اقیانوس رها می‌شود. این پلاستیک توسط حیات‌وحش خورده می‌شود ، سموم را آزاد می‌کند و حتی به شکل میکرو پلاستیک به بدن ما وارد می‌شود. در این شکایت با استناد به گزارش‌های به‌دست‌آمده در سال ۲۰۱۹ آورده شده است که یک فرد معمولی به‌طور هفتگی تقریباً ۵ گرم (تقریباً معادل کارت اعتباری) پلاستیک مصرف می‌کند.

این سازمان امیدوار است كه دادگاه به این شرکت‌ها دستور دهد تا برای تمیز کردن مناطق آلوده، مبلغی را پرداخت كنند و همچنین برچسب زدن محصولات به‌عنوان «قابل بازیافت» را متوقف كنند زیرا بسیاری از آن‌ها درواقع بازیافت نمی‌شوند. گزارش‌های به‌دست‌آمده در ابتدای ماه میلادی نشان می‌دهد که تجهیزات بازیافتی آمریکا تنها می‌تواند بخش کمی از این نوع پلاستیک‌ها را بازیافت کند و به‌این‌ترتیب بسیاری از محصولات پلاستیکی که به سطل‌های بازیافت ریخته می‌شوند درواقع در طبیعت رها خواهند شد.

موسسه Earth Island اعلام کرده است که اکنون زمان اقدام علیه فاجعه پلاستیکی جهان است. این کمپانی در شکایت خود با اشاره به گزارش سال ۲۰۱۶ اعلام کرده است که اگر روند آلودگی کره زمین به همین شکل ادامه پیدا کند تا سال ۲۰۵۰ میزان پلاستیک رهاشده در اقیانوس‌ها و دریاها از شمار ماهی‌ها فراتر می‌رود. به‌این‌ترتیب باید منتظر بود و دید که رأی دادگاه در رابطه با این شکایت به کجا ختم خواهد شد

ثبت شده در سایت پایگاه اطلاع رسانی صنعت نوشیدنی نوش آنلاین کد خبر 47587 و در روز چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۰۵:۱۶:۴۳
https://noushonline.ir