نبود برندسازی، عامل پیچیده بودن تشخیص کیفیت چای ایرانی

رئیس اتحادیه چای کشور عدم وجود برندسازی مناسب را یکی از آسیب های صنعت چای کشور دانسته و آن را یکی از دلایل عدم آگاهی مشتریان درباره چای ایرانی عنوان کرده است.

کد خبر : 45372 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۹/۰۷ - ۰۹:۵۱

پایگاه اطلاع رسانی پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین:  رئیس اتحادیه تولیدکنندگان، بازرگانان وصنایع بسته بندی چای کشور در یادداشتی به بهانه برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین المللی چای در هتل استقلال تهران به توضیح آسیب شناسی ضعف برندسازی برای چای ایرانی پرداخت. حمیدرضا موثقی در این یادداشت با اشاره به اینکه «تشخیص کیفیت چای ایرانی برای مشتریان پیچیده است»، نوشته است: گرچه در مناطق شمال کشور مانند گیلان و مازندران، مردم دغدغه‌ای برای تشخیص کیفیت چای ایرانی نداشته و به‌صورت فله، چای را از کارخانه‌ها خریداری و مصرف می‌کنند، اما در سایر مناطق کشور به‌خصوص تهران، متأسفانه تولید‌ کنندگان اقدامات لازم برای برند سازی چای ایرانی را انجام نداده‌اند.

به اعتقاد وی «اگر در زمینه برند‌ سازی‌ چای ایرانی اقدامات لازم صورت گرفته بود، اکنون می‌توانستیم به مشتریان اعلام کنیم که برای رفع دغدغه کیفیت از چه نوع چای ایرانی استفاده کنند. متأسفانه اکنون تعداد برندها و بسته‌بندی‌های چای ایرانی که راهی قفسه‌های مغازه‌ها و فروشگاه‌های بزرگ‌ شده، بسیار محدود و ناچیز است.»

رئیس اتحادیه چای کشور همچنین توضیح داده است: از نظر کیفیت چای ایرانی نیز چای بهاره به‌ دلیل چین اول، تازه و نازک‌تر بودن برگ، بهترین نوع است، اما در چین دوم، سوم و تابستانه و پاییزه، کیفیت چای به‌ دلیل افزایش بیشتر ضخامت برگ و ساقه کاهش می‌یابد. از سوی دیگر، خرد یا درشت‌ بودن برگ چای خشک تأثیری در کیفیت آن ندارد و تنها به‌ دلیل نوع غربال (الک‌ کردن) چای است.

موثقی ادامه می دهد: عدم‌ آشنایی مصرف‌ کنندگان با کیفیت و نحوه آماده‌سازی چای ایرانی موجب شده تا برخی از پایین‌ بودن رنگ آن نسبت به چای خارجی گلایه کنند، اما باید توجه کرد که برخی از انواع مرغوب چای ایرانی در اصطلاح “دیردم” است و برای به‌دست‌ آمدن طعم و رنگ مناسب این چای، باید علاوه بر شست‌وشوی چای پیش از دم‌ کردن، ظرف چای را به‌ مدت چند دقیقه روی بخار آب قرار داد تا چای آماده دم‌ کشیدن شده و سپس با افزودن آب به مقدار لازم و حدود ۱۵ دقیقه انتظار، چای با کیفیت و رنگ مناسب را به‌دست آورد.

 

نظر شما