داستان نوشیدنی ها، قسمت اول؛ چای

چای چگونه تبدیل به نوشیدنی محبوب ملل مختلف شد؟

به نظر می رسد در بین مردم ایران محبوب ترین نوشیدنی چای باشد. چای هایی که این روز ها شکل جدید تری به خود گرفته اند و با طعم های مختلف در بازار عرضه می شوند! اما شاید بد نباشد که ماجرا را به عقب برگردانیم و ببینیم که چای چگونه به یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها نه تنها در ایران بلکه در آسیا تبدیل شده است ؟ با ما همراه باشید

کد خبر : 45250 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۸/۲۳ - ۰۸:۵۹

پایگاه اطلاع رسانی پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: همه چیز از یک اتفاق شروع شد! در افسانه ها اینگونه آمده است که ۲۷۳۷ سال قبل از میلاد مسیح، چای به طور اتفاقی کشف شده است. روایت اینگونه بیان می کند که امپراطورشین نونگ که دانشمند نیز بوده است، در حال قدم زدن در باغ خودش بوده که خدمتکار او یک لیوان آب جوش برای او می آورد. وزش باد شدت می گیرد و یک برگ از چای های کاشته شده در مزرعه توی لیوان آب جوش می افتد و امپراطورشین نونگ بعد از نوشیدن چای از طعم شگفت انگیز این نوشیدنی به وجد می آید و بدین شکل اولین قدم برای تولید و مصرف چای برداشته می شود.

این همه ماجرا نیست!

البته نا گفته نماند که اکثر هندی ها این موضوع را قبول ندارند و افسانه های خودشان را تعریف می کنند. اما داستان هندی ها چیست؟ داستان هندی ها به شاهزاده «بودهی دراما» که نخستین مدرسه «آیین ذن» را در هند تاسیس کرد، باز می گردد. روایت است این شاهزاده در سال ۵۲۰ میلادی از هند به چین رفت. او که در حال فراگرفتن اصول کامل‌تری از «ذن» بود با خودش عهد کرد که ۹ سال تمام نخوابد و این ۹ سال را به تعمق و تفکر بگذراند. اما سرانجام پلک‌هایش روی هم افتاد و او هم از روی عصبانیت پلک‌هایش را برید و روی زمین انداخت. در جایی که پلک‌ها افتاده بودند درخت چای رویید و طبق این افسانه درخت چای هدیه‌ای آسمانی برای کسانی است که به مراقبه می‌نشینند.

چای محبوب می شود!

این‌که بعد از داستان ها و روایت های زیاد چای از چین آمده، هند یا تبت هنوز کاملا به صورت واضح مشخص نیست اما شواهد و احتمالات نشان می دهد که چای در یکی از این سه منطقه کشف شده است و بازرگانان چینی‌ آن را به سایر ملت‌ها معرفی کرده‌اند. تا قرن‌ها چای نوشیدنی مخصوص اشراف، درباریان و افراد ثروتمند بود که مردم طبقه عادی سهم زیادی از نوشیدن آن نداشتند.

چای به اروپا قدم می گذارد!

هلندی‌های چای را از چین به اروپا بردند. برخلاف تصور عموم که چای را یک نوشیدنی انگلیسی می‌دانند اما در حقیقت بعد از آسیایی‌ها این هلندی‌ها بودند که چای نوشیدند. چای یک نوشیدنی جدید در اروپا محسوب می‌شود. بعد از این‌که بازرگانان هلندی چای را از چینی‌ها خریدند و به مغازه‌داران اروپایی فروختند یک قرن طول کشید تا ملکه انگلیس چای را به عنوان نوشیدنی صبحانه خود انتخاب کرد. در واقع تا پیش از قرن ۱۸ میلادی اروپایی‌ها چای می‌خوردند تا بیماری‌های خود را درمان کنند اما از قرن ۱۸ به بعد نوشیدن چای تبدیل به یک فرهنگ عمومی و همه گیر شد.

چای وارد ایران می شود!

تاریخچه نوشیدنی چای در ایران هم به قرن ۱۷ میلادی برمی‌گردد. مسافرانی که از فرنگ به ایران آمده بودند در بازگشت در مورد چایخانه‌هایی در ایران صحبت می‌کردند که رجال حکومتی و ثروتمندان در آن‌جا جمع می‌شدند و چای می‌نوشیدند. ایرانی‌ها پیش از آن بیشتر قهوه و قنداغ می‌نوشیدند و چون قیمت چای خیلی گران بود نوشیدنی مخصوص طبقه ثروتمند جامعه بود. ظاهرا چای از روسیه به ایران آمده است. اگر چه حضور انگلیسی‌ها و عثمانی‌ها هم در جنوب ایران برای محبوبیت این نوشیدنی بی‌تاثیر نبود. روس ها چای را همراه قند، با نعلبکی و با جرعه‌های بزرگ می‌خوردند و انگلیسی‌ها در فنجان شکر می‌ریختند و بعد آن را با جرعه‌های کوچک و تامل زیاد می‌نوشیدند. درواقع این دو سنت که هنوز هم در ایران باقی مانده‌اند، از مردان روسی و از زنان اشرافی انگلیسی وارد ایران شده‌اند. از سوی دیگر، یکی از نخستین کشورهای خاورمیانه که کشت چای را آغاز کرد، ایران بود و مجموعه کشت چای از اواخر قرن نوزدهم در کشور، تبدیل به یک صنعت شد. درواقع چای پیش از این که در کشورمان کشت شود، به واسطه بازرگانان و تجار، به ایران آمده و رواج یافته بود.

چای سرد وارد می شود!

چای سرد هم در سال ۱۹۰۴ وارد تاریخچه نوشیدنی چای شد! در آن سال یک تاجر آمریکایی چای که قصد داشت با طعم چای وارداتی‌اش مشتری‌های نمایشگاه چای خود را شگفت‌زده کند به خاطر آب و هوای گرم ایالت میسوری در آن فصل از سال می‌ترسید کسی از این چای‌ها استقبال نکند. به همین خاطر از یک بستنی فروش در همان نزدیکی کمی یخ قرض گرفت و در لیوان چای انداخت که اتفاقا بسیار مورد استقبال مشتریان قرار گرفت. به این ترتیب چای سرد یا «آیس تی» وارد تاریخچه نوشیدنی چای شد و حالا ۸۰ درصد چای مورد استفاده آمریکایی‌های را تشکیل می‌دهد.

 

نظر شما