مرکز آمار ایران اعلام کرد

تورم ۶۵ درصدی نوشیدنی ها در آبان ماه

بررسی گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد، در آبان ماه گروه خوراکی ها و آشامیدنی ها شاهد تورم ۵۸ درصدی بوده‌اند و در این میان زیرگروه نوشیدنی ها با تورم ۶۵ درصدی مواجه بوده است.

کد خبر : 45298 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۹/۰۳ - ۰۸:۵۴

پایگاه اطلاع رسانی پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: مرکز آمار ایران گزراشی از شاخص های تورم  نقطه‌ای، سالیانه و ماهانه در آبان ماه منتشر کرد. بر این اساس نرخ تورم نقطه‌ای آبان ماه ١٣٩٨ در مقایسه با ماه قبل ١,٣ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه‌های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ٢٨,٨ و ٢٦.٢ درصد بوده و نرخ تورم نقطه‌ای هر دو گروه عمده در مقایسه با ماه قبل کاهش داشته است.

نرخ تورم ماهانه آبان ١٣٩٨ به ١,٦ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۰٫۱ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ١.٤ درصد و ١.٧ درصد بوده است.

بر اساس این گزارش در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، محصولات نوشیدنی شامل قهوه، چای، آبمیوه، نوشابه و دیگر نوشیدنی های غیر الکلی با تورم حدود ۶۵ درصد مواجه بوده اند که ۸ درصد بیشتر از متوسط تورم گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» است.

در میان زیر گروه مربوط به گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، گروه نوشیدنی ها بعد از گروه های گوشت قرمز و سفید و  سبزیجات و حبوبات، دارای بیشترین تورم است.

تغییرات قیمت ها در آبان ماه

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات » (گوجه ­فرنگی، پیاز، فلفل دلمه ­ای) و گروه  «لبنیات و تخم مرغ» (تخم مرغ ماشینی) می‌باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» گروه « حمل ونقل شخصی» (بنزین، انواع اتومبیل سواری) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

هم‌چنین گروه «سبزیجات» (کرفس و کاهو)، گروه «میوه و خشکبار» (پرتقال، لیموشیرین و پسته) ، گروه «گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها» (گوشت گوسفند و گوشت گاو) و گروه «ادویه و خوراکی‌های طبقه‌بندی نشده در جای دیگر» (رب گوجه فرنگی) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» گروه «تفریح و فرهنگ» (تجهیزات رایانه‌ای، تلویزیون خارجی و تولید داخل و دستگاه تلفن همراه) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.

نظر شما