برپایی نخستین جشنواره «چای ترش» کشور در خوزستان

نخستین جشنواره برداشت «چای ترش» کشور در روستای «علوه» شهرستان کارون برگزار شد.

کد خبر : 45153 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۸/۱۸ - ۱۰:۱۹

پایگاه اطلاع رسانی پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کارون گفت: این جشنواره در ادامه معرفی گردشگری آبی و خاکی در مسیر شرق این شهرستان تعریف شده است.

حسن ناصر افزود: سه فرآورده این محصول شامل چای ترش، شربت و مربا در نخستین جشنواره به بازدیدکنندگان معرفی و عرضه شدند همچنین برنامه‌ریزی شده که فرآورده‌های چای ترش تا هشت محصول از جمله عرقیجات و لواشک افزایش یابد.

وی با اشاره به مشارکت ۶ روستا و شهر کوت عبدالله در برگزاری این جشنواره، ادامه داد: روستاهای علوه، موران، سویسه، غزاویه بزرگ، کوت سید صالح، مظفریه و شهر کوت عبدالله محصولات خود را در این جشنواره عرضه کردند.

این در حالی است که طی هفته‌های گذشته نیز اخبار و گزارش‌هایی مبنی بر تبدیل شدن مزارع چای این منطقه به مقصد جدیدی برای گردشگران منتشر شده بود.

به گفته وی بیش از ۴۰ نوع محصول متفاوت اعم از صنایع دستی (حصیربافی، توربافی و منقل های گلی)، انواع فرآورده‌های خرما، کلوچه و انواع نقاشی در این جشنواره ارائه و مورد استقبال بازدیدکنندگان مواجه شدند.

چای ترش (قرمز) نوعی گیاه دارویی و از گیاهان بومی روستای علوه به شمار می رود که کشت آن از پارسال در این روستا احیا شده است.

نظر شما