تولید بطری نوشیدنی با استفاده از درخت کاج

تولید بطری با استفاده از برگ درخت کاج

بطری نوشیدنی که pinene نام دارد، یک ماده شیمیایی معطر است که بوی خاص درخت کاج را تولید می‌کند و از ضایعات صنایع کاغذسازی به دست می‌آید. این نوع پلاستیک در طبیعت به طور کامل تجزیه می‌شود و هیچ اثری از آن باقی نمی‌ماند.

کد خبر : 7553 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۵/۱۹ - ۲۱:۳۵

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین محققان مرکز فناوری‌های شیمیایی پایدار در دانشگاه بث انگلیس، نوعی از بطری نوشیدنی قابل بازیافت را با استفاده از ترکیبات شیمیایی برگ‌های سوزنی درخت کاج تولید کردند.
این بطری نوشیدنی  که pinene نام دارد، یک ماده شیمیایی معطر است که بوی خاص درخت کاج را تولید می‌کند و از ضایعات صنایع کاغذسازی به دست می‌آید. این نوع بطری نوشیدنی در طبیعت به طور کامل تجزیه می‌شود و هیچ اثری از آن باقی نمی‌ماند.

تولید بطری نوشیدنی با استفاده از درخت کاج

در حال حاضر پلیمرهایی که به عنوان پلاستیک زیست‌تخریب پذیر شناخته می‌شوند، در واقع حاصل ترکیب مواد عالی به دست آمده از نیشکر یا ذرت با ماده‌ای موسوم به کاپرولاکتون هستند که موجب انعطاف‌پذیری پلیمر می‌شود. کاپرولاتون از نفت خام به دست می‌آید و در نتیجه پلیمرهایی که به این شیوه تولید می‌شوند، به طور کامل قابل تجزیه در طبیعت نیستند.
این تحقیقات به عنوان بخشی از یک پروژه بزرگتر با هدف شناسایی و استفاده از مواد شیمیایی زیستی به عنوان جایگزینی برای مواد خام حاصل از نفت به منظور تولید محصولات کاربردی به اجرا درآمده است.
این تحقیقات هنوز در مراحل اولیه قرار دارد و تنها چند گرم از پلاستیک pinene تولید شده است؛ اما محققان در تلاشند تا فرآیند تولید آن را به‌گونه‌ای توسعه دهند که در آینده نزدیک امکان تولید انبوه و صنعتی این نوع بطری نوشیدنی فراهم شود.
محققان امیدوارند این نوع پلاستیک در زمینه‌های مختلف از جمله صنایع بسته‌بندی و مواد غذایی و نوشیدنی حتی صنایع پزشکی کاربرد داشته باشد.

منبع: ایرنا

نظر شما