بوته‌سازی متفاوت باغ چای در لاهیجان

۶ هزار هکتار باغ چای رها شده است/ حداکثر نرخ هر بسته چای ایرانی ۶۸هزار تومان

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به وجود شش هزار هکتار باغ چای رها شده و مخروبه از پرداخت تسهیلات ۲۵میلیون تومانی برای احیای این باغات خبر داد.

کد خبر : 57052 تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۱۰/۲۱ - ۱۲:۵۴

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین حبیب جهانساز رییس سازمان چای، با اشاره به پرداخت تسهیلات بهزراعی به چایکاران، اظهار کرد: تسهیلات در نظر گرفته شدن برای چایکاران در سال جاری با تبیین هدف‌های مشخص پرداخت می‌شود.
وی ادامه داد: متأسفانه در سال‌های گذشته برخی از صاحبان باغات چای در قبال دریافت تسهیلات، احیا و بازسازی باغات را اجرایی نکرده‌اند.
رئیس سازمان چای کشور با تاکید بر اینکه به ازای هر هکتار باغ سه میلیون تومان سرمایه در گردش برای چایکاران در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: سرمایه در حال گردش به شروع فعالیت چایکاران قبل از دریافت تسهیلات بهزراعی کمک قابل توجه‌ای خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه برای چایکاران خرد مالک که اصلاح و بازسازی باغات را به صورت خانوادگی و بدون هزینه کرد انجام می‌دهند هم تسهیلات در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: بخشی دیگری از تسهیلات در نظر گرفته شده برای صاحبان باغات چای به صورت مرحله‌ای و با انجام فعالیت‌های مشخص پرداخت می‌شود.
جهانساز در خصوص ارائه تسهیلات ماشین آلات مخصوص چایکاران نیز گفت: تسهیلات در نظر گرفته شده به گونه‌ای برنامه ریزی شده که در اختیار وارد کننده یا تولید کننده اصلی واریز و ماشین آلات برای چایکاران تأمین شود.
وی با اشاره به پرداخت تسهیلات برای احیای شش هزار باغ چای بلا استفاده و رها شده در استان‌های گیلان و مازندران، اضافه کرد: برای احیای هر هکتار ۲۵میلیون تومان اعتبار تخصیص خواهد یافت.
جهانساز همچنین از پرداخت ۹۹درصد مطالبات چایکاران خبر داد و گفت: بنابر آخرین آمار از مجموع ۵۱۳میلیارد تومان بهای برگ سبز خریداری شده تنها ۴ تا ۵ میلیارد تومان باقی مانده که تا پایان ماه با چایکاران تسویه می‌شود.
جهانساز با اشاره به اینکه قیمت فروش چای تغییری نداشته است، بیان کرد: در حال حاضر حداقل قیمت هر کیلو چای بسته بندی ۵۰۰گرمی ۳۷ تا ۳۸هزار تومان و حداکثر ۶۰تا ۶۸هزار تومان است، هر چند چای خارجی قیمت بالاتری دارد.
رئیس سازمان چای از واردات ۳۹هزار تن چای در ۸ ماهه امسال خبر داد و گفت: مابقی کسری نیاز کشور به مرور وارد می‌شود.
منبع: مهر

نظر شما