احمدرضا بخشی

هشدار درباره افزایش۳۰درصدی قیمت چای

به‌گفته فعال صنعت چای، در حال حاضر قیمت هر کیلو چای هندی ۱۱۰تا ۱۴۰هزار تومان است و تغییر قیمت ارز باعث افزایش ۳۰ تا ۴۰هزار تومانی هر کیلو چای خواهد شد.

کد خبر : 56987 تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۱۰/۱۸ - ۱۰:۴۷

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی، با اشاره به افزایش نرخ پایه پولی گمرکی از ۴۲۰۰ تومان به ۱۷۵۰۰ تومان، در باره افزایش ۳۰ درصدی قیمت کالاهای اساسی وارداتی در سال آینده هشدار داد.
احمدرضا بخشی گفت: این افزایش قیمت پایه پول گمرکی، بر نرخ خدمات استاندارد، مالیات بر ارزش افزوده، هزینه های وزارت بهداشت برای واردات و بیمه نامه ها اثر گذار خواهد بود، زیرا این هزینه ها تا به امروز بر اساس نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی محاسبه می شد اما در صورت تصویب نرخ ارز ۱۷۵۰۰ تومانی از سال آینده بر آن اساس محاسبه می شود و هزینه های تامین و واردات کالاهای اساسی و دارویی را افزایش می دهد.

رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی ادامه داد: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم چای هندی در بازار ۱۱۰ تا ۱۴۰ هزار تومان و چای سیلان از ۱۴۰ هزار تومان تا ۱۸۰ هزار تومان به فروش می رسد که این امر منجر به افزایش قیمت ۳۰ تا ۴۰ هزار تومانی هر کیلوگرم چای در سال آینده خواهد شد.

نماینده سازمان جهانی چای در ایران ادامه داد: تغییر تعرفه گمرکی بدون مشورت با تشکل های صنایع غذایی صورت گرفته و موجب افزایش قیمت کالاهای اساسی و مواد غذایی می شود.

بخشی گفت: بر خلاف گفته عضو کمیسیون تلفیق، که اعلام کرده بود که این امر منجر به افزایش قیمت زیادی در هزینه های تامین سبد خانوار نخواهد داشت، بر اساس محاسبات انجام شده فدراسیون صنایع غذایی ایران منجر به افزایش قیمت ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت کالاهای اساسی در سال آینده می‌شود.

منبع: تسنیم

نظر شما