تغییرات در راه است؛ اصناف باید به‌روز‌رسانی شوند

بسیاری از اصناف و گروه‌های صنفی هنوز سامانه مختص خود که توان پاسخگویی به پرسش‌های معمول مشتریان صنفشان داشته باشد را ندارند.

کد خبر : 56755 تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۱۰/۰۸ - ۱۲:۱۱
پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین ایمان مهدی‌زاده پژوهشگر توسعه پایدار، در دنیای اقتصاد نوشته: دنیای پرشتاب امروز یک قانون نانوشته دارد و هر بار رویدادی سیاسی یا اقتصادی جامعه‌ای را تحت تاثیر قرار می‌دهد جمله‌ای تکراری، شنیده و خوانده می‌شود به نام به‌روزرسانی. سرعت پیشرفت علوم و تکنولوژی بر رفتارها و سبک زندگی بشر مدرن تاثیر زیادی گذاشته و هر کس مدام خود را به‌روزرسانی نکند و به اصطلاح به روز نباشد خسارت‌های متعددی را تجربه می‌کند و در تحلیل هر کدام از خسارت‌ها و ضررهای وارده به این نکته می‌رسد که به‌روز نبودن یکی از پایه‌ای‌ترین عوامل شکست و تحمل خسارت و آسیب بوده است.
هر حوزه‌ای از کسب‌وکار از خرده‌فروشی تا گرداندن موسسات علمی پژوهشی ناخواسته و خواسته در رقابت با همتایان داخلی و خارجی خود قرار دارد و برای یافتن و حفظ بازارها مدام باید رفتار خود و رقبایش را بپاید. بیش از یک دهه از خرید و فروش آنلاین در شبکه‌های مختلف و در فضای مجازی می‌گذرد. گشت و گذارها در مراکز خرید و تجاری، رفته رفته به گردش در انواع صفحات و شبکه‌های مجازی در گوشی‌های تلفن هوشمند تبدیل شده و البته حضور ویروس کرونا این انتقال بازار را سرعت بخشید. گرچه آینده‌پژوهان از تغییرات زیاد سبک زندگی بنابر توسعه تکنولوژی سخن گفته بودند اما کرونا این نظریه را شتاب داد و بازارهای زیادی از فضای سنتی و ارائه محصول و خدمات به شکل حضوری به فضای مجازی مهاجرت کردند. تغییراتی که کووید-۱۹ و نوع پیشرفته‌تر آن بر سبک زندگی بشر گذاشته‌اند و رفته رفته در رفتارهای همه شهروندان جهان جا خوش می‌کند، حفظ فاصله فیزیکی در محیط‌های غیرخصوصی است. از سوی دیگر تردد در شهرهای بزرگ برای مواجهه دیداری با مشکل ترافیک و یافتن جای مناسب برای پارک خودرو یکی دیگر از عواملی است که پیوند بین مردم و گوشی‌های هوشمند را محکم‌تر می‌کند. بسیاری از کسب‌وکارهای خدماتی در دوران شیوع کرونا به مشکل خورده و رو به ورشکستگی گذاشتند. برای مثال تالارهای پذیرایی که با صرف سرمایه‌ای درخور مشغول کار بودند و کارکنان قابل‌توجهی داشتند به تعطیلی و خاموشی گرویدند.
تغییرات زیادی در راه است و برای داشتن آمادگی همگامی با این حجم تغییر نیاز به یکسری به‌روزرسانی‌های بنیادین داریم. فعالیت در فضای مجازی و شکل استفاده درست از آن برای توسعه کسب‌وکار هر شهروند یکی از شاخصه‌های معمول شده‌است. ساخت و توسعه اپلیکیشن‌های مختلف در بخش‌های فروش محصول تا ارائه خدمات یکی از رقبای جدی همین رسته‌ها و شغل‌ها در فضای واقعی خواهد بود. همان‌طور که هنگام راه‌اندازی تاکسی‌های اینترنتی، همتایان سنتی آنها معترض بودند و در نهایت طبق قانون راه به جایی نبردند، اصناف زیادی در آستانه این گونه رقابت قرار گرفته‌اند و اگر مسوولان اتحادیه‌ها خود و همکارانشان را به سلاح به‌روزرسانی تجهیز نکنند با رقبای جدیدی مواجه می‌شوند که ممکن است به از دست دادن شغلشان بینجامد. بسیاری از روسای اتحادیه‌ها به‌رغم اساسنامه تشکل‌ها نتوانسته‌اند در توانمندسازی افراد صنف متبوع خود کاری انجام دهند.  روزهای پایانی دومین دهه از بیست‌ویکمین قرن میلادی را پشت‌سر می‌گذاریم و دنیای امروز تابع پیشرفت علوم و تکنولوژی پرشتاب پیش می‌تازد و بسیاری از اصناف و گروه‌های صنفی هنوز سامانه مختص خود که توان پاسخگویی به پرسش‌های معمول مشتریان صنفشان داشته باشد را ندارند.

نظر شما