آیا مصرف ماءالشعیر برای سلامتی مفید است؟

آیا ماءالشعیر انتخاب سالمی است؟

اطلاعات تغذیه‌ای روی بطری‌های نوشیدنی مانند ماءالشعیرها ـ کلاسیک و طعم‌دار آن ـ می‌توانند کمک کنند تا انتخاب صحیح‌تری داشته باشیم.

کد خبر : 56127 تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۹/۱۰ - ۱۵:۴۰

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین نوشیدنی الکلی یا نوشیدنی گازدار مثل نوشابه، به خاطر وجود الکل و کربوهیدرات‌هایش کالری قابل توجهی دارد. این نوع کالری‌ها معمولاً (کالری خالی) نامیده می‌شوند، چون حاوی مقدار قابل‌توجهی از مواد مغذی نیستند و نیاز روزانۀ بدن شما را تأمین نمی‌کنند. اگرچه کربوهیدرات‌ها باید بخش مهمی از رژیم غذایی سالم باشند، اما میزان کربوهیدرات در نوشیدنی‌های گازدار و الکلی، منبع ایده‌آلی برای ارزش غذایی نیست. برخی از آن‌ها کربوهیدرات‌های پیچیده هستند، در حالی که کالری ماءالشعیر اغلب حاوی کربوهیدرات‌های ساده است که می‌تواند تاثیر زیادی بر میزان قند خون داشته باشد.

کربوهیدرات‌ها و کالری ماءالشعیر، اغلب به قند تبدیل می‌شود و به دنبال آن به عنوان چربی در بدن ذخیره می‌شوند (اگر آنها را نسوزانید، مثل بسیاری از موارد مشابه، وقتی کربوهیدرات زیادی دریافت کنید که توسط بدن استفاده نشود، به عنوان چربی ذخیره می‌شود). اطلاعات غذایی به شناسایی کالری ماءالشعیر و کربوهیدرات موجود در آن کمک می‌کند تا انتخاب‌های بهتری داشته باشیم.

کالری ماءالشعیر بستگی به ترکیبات و میزان آن دارد و در طعم‌های مختلف ممکن است تفاوت داشته باشد. در این جا ما کالری تمامی طعم‌های نوشیدنی مالت بدون الکل شمس را گردآوری کرده‌ایم:

همان‌طور که در جدول بالا مشخص است کمترین کالری مربوط به نوشیدنی شمس کلاسیک است که هم قند بسیار کمتری دارد و هم میزان نمک بسیار پایین‌تری از سایر طعم های نوشیدنی مالت شمس دارد.

مقایسه کالری ماءالشعیر با نوشابه

اکنون با توجه به جدول ارزش غذایی ماءالشعیرهای شمس می‌توان به مقایسه میزان کالری این برند از ماءالشعیر با نوشابه ها پرداخت. بر اساس اطلاعات سازمان غذا و دارو ایران در هر ۲۵۰ میلی‌لیتر نوشابه گازدار بیش از ۱۰۰ کیلو کالری انرژی و ۲۵ گرم قند وجود دارد که این میزان در برخی موارد نسبت به ماءالشعیر کلاسیک شمس ۵ برابر و نسبت به شمس لیمونعناع تا ۲ برابر بیشتر می‌باشد.

کالری ماءالشعیر در طعم‌های مختلف آن ممکن است متفاوت باشد ولی در عین حال روی قند آن موثر نیست. برای اینکه درک بهتری از این مسئله داشته باشید، مثلا میزان قند ماءالشعیر لیمو معادل۲۰ گرم است. البته این میزان در ماءالشعیر کلاسیک به یک سوم کاهش می‌یابد و در حدود ۶ گرم است. به همین روی توصیه کلی بر این است که از ماءالشعیرهای کلاسیک بیشتر استفاده کنید و اگر مشکلات قند خون بالا ندارید، میزان مصرف مناسبی از ماءالشعیر را در نظر بگیرید. کسانی که بیماری قند دارند بهتر است با توصیه و راهنمایی پزشک به مصرف این نوشیدنی بپردازند.

جمع‌بندی نهایی؛
با توجه به اعداد و ارقام بیان شده می‌توان به یک جمع‌بندی کلی در مورد کالری ماءالشعیر، تاثیر آن بر بدن در مقایسه با دیگر نوشیدنی‌ها پرداخت و به این نتیجه رسید که این نوشیدنی انتخاب مناسبی است یا خیر! در حقیقت، پاسخ به این سؤال کاملا نسبی و شخصی است. با توجه به سبک زندگی و شرایط پزشکی ممکن است انتخاب ماءالشعیر برای یک شخص مناسب و برای دیگری نامناسب باشد.

اگر در طی فعالیت‌های روزانه احساس گرسنگی یا تشنگی دارید و ‌می‌توانید کالری‌های دریافتی را از طریق ورزش و فعالیت بسوزانید، این نوشیدنی انتخاب مناسبی است. این در حالی‌ست که اکثر نوشیدنی‌های گازدار مانند نوشابه یا نوشیدنی‎‌های الکلی در مجموع ضررهای بیشتری دارند و هیچ ارزش غذایی مفیدی را به بدنتان منتقل نمی‌کنند.

منبع: تجارت نیوز

نظر شما