احمدرضا بخشی

دپوی چای در گمرک با اجرای قانونی که ۴۰ سال مسکوت بود

رییس کمیسیون چای درباره دپوی چای در گمرک می‌گوید: سازمان استاندارد قانونی عمل می‌کند ولی این قانون ۴۰ سال اجرا نشده و حالا یک شبه دارد اجرا می‌شود.

کد خبر : 55868 تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۸/۲۹ - ۰۹:۵۹

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین افزایش قیمت چای این روزها با قیمت ۸۰ تا ۱۱۰ هزار تومان در هر بسته نیم کیلویی در بخش چای خارجی و چای داخلی از ۶۰ تا ۸۰هزار تومان در بسته نیم کیلویی صورت گرفته است که دلیل آن افزایش قیمت ارز و کاهش واردات و از آن مهم تر، مرجوع شدن چای از گمرک، به دستور موسسه استاندارد شاید تلقی شود. روزنامه آسیا نوشته: این موضوعات بهانه ای شد تا با احمدرضا بخشی رییس کمیسیون چای، نماینده سازمان جهانی چای در ایران و عضو هیات مدیره بنکداران محصولات غذایی و مشاور فدراسیون صنایع غذایی در ایران گفت‌و‌گویی انجام دهیم که در ادامه می آید:

درباره دپوی چای در گمرک و حکم صادره از سوی سازمان استاندارد کمی برایمان توضیح دهید:

بالا رفتن قیمت چای با توجه به بالا رفتن قیمت دلار و سختی واردات و عرضه کم در بازار رخ داده است، که امیدواریم در ماه های آینده اصلاح شود. ولی درباره مساله ای که در گمرک و سازمان ملی استاندارد اتفاق افتاده، موضوع این است که همکاران در سازمان ملی استاندارد قانونی عمل می کنند، ولی این قانون در ۴۰ سال اجرا نشده است و حالا یک شبه دارد اجرا می شود. قانون وجود داشته و ما موظف بودیم آن را رعایت کنیم، ولی اینکه به یکباره قانون را به اجرا می گذراند و با سختگیری می گویند که اگر اجرا نشود، کالا باید مرجوع شود، سبب رشد بی رویه قیمت خواهد شد و با توجه به اینکه ارز واردات را به تاجر خارجی پرداخت کرده ایم، در صورت مرجوع شدن بار، چگونه می توانیم به ارزمان برسیم؟ در واقع هم کمبود کالا رخ داده و هم پولی از صندوق کشور کم شده که غیر قابل برگشت است و هم به سطح روابط بین المللی ما در صنعت چای ضربه می زند. البته بندی هست که ما می توانیم تعهد بدهیم و با تعهد بار وارد شود و بعد این قانون را به طور جد اجرا کنیم و خواهشمان این است که دوستان همیت و بینشی به کار بگیرند تا این مشکل در کوتاه‌مدت حل شود. ما هم ‌در بلندمدت در قالب ابلاغیه به تمام شرکت های وارداتی و تولید چای در کشور اعلام خواهیم کرد که قوانین را به طور جد رعایت کنند. خصوصا این روزها دستوراتی هست که کالاهای اساسی را؛ حتی در صورتی که کد رهگیری ندارند، به سرعت از گمرک ترخیص کنند و چای هم که جزو محصولات اصلی خانواده ایرانی است.

برای کنترل یا پایین آمدن قیمت چای پیشنهاد دیگری هم دارید؟

نحوه مصرف در کشور خیلی مهم است. سرانه مصرف ما ۱۳۰ هزار تن برآورده می شود که ۲۰ هزار تن از داخل و بقیه جزو واردات است.

یعنی ۸۰ درصد وارداتی است؟

بله چون سطح زیر کشت ما در حدی نیست که بتواند تکاپوی مصرف را در کشور تامین کند و چای هم جزو لاینفک سفره ایرانی است و سهم بالایی از سبد خانوار می‌برد و ما اگر بتوانیم طریقه مصرف را آموزش دهیم، در این خصوص کمک بزرگی انجام داده ایم.

 

نظر شما