واردات نوشابه خارجی، تولید داخلی را تهدید می‌کند؟

برخی واردات گسترده نوشیدنی ها را تهدیدی برای تولید داخلی می دانند و برخی معتقدند این تهدید جدی نیست؛ چراکه اکثر نوشیدنی‌های وارداتی مشابه داخلی ندارند.

کد خبر : 55361 تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۸/۰۸ - ۱۲:۴۱

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین یکی از ثمرات ورود انواع محصولات خارجی به کشور، تغییر ذائقه مردم و تمایل آنها به مصرف و خرید کالاهایی است که تا چند سال قبل، جای آنها در سبد مصرف خانوارها خالی بود. نوشیدنی های خارجی از جمله این محصولات است که طی سالهای اخیر، مصرف و توزیع آنها در کشور رشد چشمگیری پیدا کرده است و کمتر مغازه و فروشگاهی وجود دارد که انواعی از این محصولات را در خود نداشته باشد.

طبق بررسی های وزارت بهداشت مشخص شده که بسیاری از این محصولات فاقد مجوزهای بهداشتی و برچسب اصالت است و مشخص نیست این حجم وسیع موجود در بازار کشورمان، چگونه به صورت قاچاق یا بدون موافقت وزارت بهداشت از طرق قانونی، به ایران آمده است.

طبق اعلام معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت این وزارتخانه به هیچ عنوان مجوز واردات نوشیدنی‌های مختلف را صادر نمی‌کند، چراکه با توجه به تولیدات کشور در این عرصه نیازی به واردات کالای خارجی وجود ندارد.

خوشبختانه در حال حاضر ظرفیت تولید کارخانه‌های فعال در زمینه‌ نوشیدنی و نوشابه و تنوع آنها به حدی است که پاسخگوی نیازهای کشور است و برهمین اساس در این حوزه نیازی به واردات نمونه‌های خارجی وجود ندارد.

به عنوان مثال نوشابه “کوکا” در داخل کشور تولید می‌شود و از نظر طعم و کیفیت چیزی کم ندارد. حال آنکه به هر حال شرکت‌هایی که تحت نظر یک برند بین المللی به تولید می‌پردازند باید فعالیت خود را تحت لیسانس آن کشور ادامه دهند. برهمین اساس “کوکا” در تمام دنیا از نظر طعم و کیفیت شرایط یکسانی را دارد و “کوکا” در ایران با عربستان و اروپا فرقی ندارد؛ چراکه در همه جای دنیا از فرمولی یکسان برای تولید آن استفاده می شود.

درخصوص واردات این محصولات باید عوارض گمرکی به شکلی تعیین شود که وارد‌کننده تمایلی به واردات این محصولات مضر نداشته باشد؛ به‌طور کلی دولت باید برای کالاهای مضر عوارض و مالیات سنگین تعیین و به سمت تولید کالاهای سلامت‌محور حرکت کند.

به‌طور کلی تولید نوشابه در ایران به دلیل استقبال بالای مردم سود زیادی دارد و باید برای این صنایع مالیات و عوارضی متناسب با این سود تعیین کرد تا از منابع حاصل از آن کالاهای سلامت‌محور را با هزینه کمتر تولید و به مردم ارایه کرد.

منبع: روزنامه آسیا

نظر شما