بازار داغ نوشابه‌های خارجی/ تایلند در صدر صادرکنندگان آبمیوه به ایران

تایلند، برزیل، اسپانیا، بلژیک و ایرلند عمده کشورهایی هستند که در حوزه آبمیوه و کنسانتره محصولات خود را به ایران صادر کرده‌اند.

کد خبر : 55291 تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۸/۰۶ - ۰۹:۰۷

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین مهدی کریمی تفرشی در روزنامه آسیا نوشته: هر ایرانی سالانه به طور متوسط ۴۲ لیتر نوشابه مصرف می‌کند. در ۲۰ سال اخیر مصرف نوشابه‌های گازدار در کشور نزدیک به ۱۵ درصد افزایش داشته ولی مصرف شیر و لبنیات تنها حدود یک دهم درصد رشد کرده است. سرانه مصرف نوشابه در جهان حدود ۱۰ لیتر است و این یعنی میانگین مصرف نوشابه در ایرانیان ۴ برابر میانگین جهان است.

آمریکا یکی از پرمصرف‌ترین کشورهای جهان در مصرف نوشابه است. در این کشور حدودا ۴۸ درصد مردم به طور روزانه نوشابه مصرف می‌کنند. با این وجود به نظر می رسد با افزایش آگاهی عمومی در آمریکا مصرف نوشابه کاهش پیدا کرده است. آمریکا در کنار کشورهایی مانند آرژانتین، مکزیک و … در میان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده های نوشابه در جهان است اما از سال ۲۰۰۶ تاکنون این مقدار با برنامه‌های مختلف مثل گذاشتن مالیات برای نوشابه ها کاهش یافته است.

در ایران نیز نوشیدنی‌های خارجی چند سالی است از کشورهای مختلف مانند امارات متحده عربی، کره شمالی، تایلند،‌ سنگاپور، ترکیه، هند، آلمان، ژاپن و … وارد بازار  شده اند.
طبق آمارهای منتشر شده. تایلند، برزیل، اسپانیا، بلژیک و ایرلند عمده کشورهایی هستند که در حوزه آبمیوه و کنسانتره محصولات خود را به ایران صادر کرده‌اند. ۴۴درصد بازار آبمیوه‌های وارداتی در اختیار کشورهای مختلف بوده و پس از آن کشور تایلند با در اختیار داشتن ۲۶ درصد صادرات این بخش در جایگاه اول جدول قرار گرفته و برزیل و اسپانیا به ترتیب با ۱۴ و ۱۰ درصد از صادرات آبمیوه به ایران در رتبه‌های بعدی جدول قرار گرفته‌اند.این واردات در شرایطی صورت گرفته که ایران در سال ۱۳۹۵ ایران بالغ بر ۶۰ هزار و ۵۰۰ تن آبمیوه و کنسانتره صادر کرده است.

واردات ٦‌ماه نخست سال ۹۴ که توسط اداره کل گمرک منتشر شده، نشان می‌دهد که واردات نوشابه به کشور صد‌ در صد افزایش داشته است. براساس این گزارش در نیمه نخست سال ۹۴، ٢‌هزارو٢٣٩ تن نوشابه و سرکه به ارزش یک‌میلیون و٣٠٠‌هزارو٥٢٣دلار به کشور وارد شده است که این میزان واردات در مقایسه با مدت مشابه‌ سال ۹۳ از نظر وزنی ١٤٢,٦٢‌درصد و از نظر ارزشی ٢٨.٨٣‌درصد افزایش را نشان می‌دهد.

این آمار نگران‌کننده درحالی منتشر می‌شود که مسئولان سازمان غذا و دارو از ممنوعیت واردات نوشابه‌های گازدار به کشور خبر دادند. هر چند مسئولان این سازمان دلیل افزایش واردات نوشابه‌های گازدار به کشور را مجوزهای صادرشده در‌ سال ٩٣ عنوان می‌کنند، ولی درعین‌ حال برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که تعدادی از دانشگاه‌های علوم پزشکی در این مدت مجوزهایی را برای واردات نوشابه صادر کرده‌اند. مجوزهایی که خلاف روال قانونی صادر شده است.

قیمت بیشتر نوشیدنی‌های یکنفره مارک‌های خارجی معمولاً برابر یک نوشیدنی یک لیتری ایرانی است که برای پذیرایی از چند نفر کافی است. نکته‌ای که به جز قیمت این نوشیدنی‌ها جلب توجه می‌کند این است که بعضی از این نوشیدنی‌های خارجی برچسب وزارت بهداشت را که نشان دهنده سلامتی یک محصول است را بر روی خود ندارند. بعضی‌های دیگر هم اصلاً چیزی به نام کشور تولید کننده ندارند.

نظر شما