کانادا استفاده از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف را متوقف می‌کند

کانادا از پایان۲۰۲۱ استفاده از محصولات پلاستیکی یک‌بارمصرف از قبیل نی، همزن آب‌میوه و قهوه و ظروف بسته‌بندی غذا را ممنوع خواهد کرد.

کد خبر : 54904 تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۷/۲۲ - ۱۶:۲۳

 

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین جاناتان ویلکنسون، وزیر محیط زیست کانادا با اعلام ممنوعیت استفاده از محصولات پلاستیکی یک‌بار مصرف در کشورش تا پایان ۲۰۲۱ گفت: آلودگی پلاستیکی اکنون محیط زیست طبیعی ما را تهدید می‌کند، رودخانه‌ها و دریاچه‌ها و مخصوصاً اقیانوس‌ها را اشباع کرده و حیات موجودات زنده این محیط‌ها را به خطر می‌اندازد. کانادایی‌ها اثرات این آلودگی را در سراسر کشور از شرق تا غرب و از جنوب تا شمال به چشم خود می‌بینند.

ویلکنسون افزود: پلاستیک‌هایی که قرار است مصرفشان ممنوع شود، به محیط‌ زیست آسیب می‌رسانند، بازیافت‌شان سخت یا پرهزینه است و در عین حال جانشین‌های خوبی هم در حال حاضر برای آن‌ها وجود دارد.

وزیر محیط زیست کانادا به این نکته اشاره کرد که در میانه همه‌گیری کووید-۱۹ و با توجه به نگرانی‌ها از سلامت عمومی، ممنوعیت مصرف پلاستیک یک‌بارمصرف بر استفاده مردم از لوازم حفاظت شخصی یا سایر انواع پلاستیکی که در محیط پزشکی استفاده می‌شود، اثری نخواهد داشت اما مسئولان درصدد ارائه طرحی هستند که از رها کردن تجهیزات حفاظت شخصی مصرف‌شده در طبیعت جلوگیری شود و همچنین در حال بررسی گزینه‌های زیست‌تجزیه‌پذیرتری هستند.

اتحادیه اروپا نیز برنامه دارد که سال آینده طرح ممنوعیت مصرف پلاستیک یک‌بارمصرف را به اجرا درآورد. اما مذاکرات سنگینی که دولت‌ها باید با صنعت تولید پلاستیک انجام دهند، موجب کندی فرایند تصمیم‌گیری در مورد نوع پلاستیک‌های مشمول این ممنوعیت شده است.

منبع: ایسنا

نظر شما