آیا اتاق اصناف، بچه ناتنی دولت شده است؟

عضو اتاق اصناف ایران می‌گوید: دولت حمایت درستی از اصناف نداشته و تسهیلاتی که در اختیار آنها قرار داد مناسب نبود. آیا اتاق اصناف، بچه ناتنی دولت شده است؟

کد خبر : 54781 تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۷/۱۹ - ۰۸:۵۹

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین هفته گذشته اعضای هیات رئیسه اتاق‌های اصناف ایران و تهران به دیدار وزیر صمت رفتند تا مشکلات کاری خود را با رزم حسینی در میان بگذارند.

سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف ایران در این دیدار گفت: با توجه به شرایط موجود در بازار، نیاز است دولت به کسب‌وکارهای کوچک اهمیت دهد و برنامه‌ای برای حمایت از آنها داشته باشد.
وی مواردی نظیر قانون کار، مالیات، عوارض شهرداری و پسماند و مشکلات و ابهامات حوزه گردشگری را از جمله موانعی که بر سر راه اصناف قرار گرفته‌ دانست و اظهار کرد: تشکل‌های صنفی باید به جایگاه واقعی خود برسند. در دوره شیوع کرونا همکاری و اثربخشی که اصناف در جلوگیری از همه‌گیری بیشتر این ویروس داشتند، غیرقابل انکار است اما کمترین حمایت از کسب و کارهای آسیب‌دیده صنفی از سوی دولت انجام شد و تسهیلاتی که دیده شده به هیچ عنوان مناسب نبوده است.

جلال‌الدین محمد شکریه نایب رئیس اتاق اصناف ایران هم بیان کرد: چتر حمایتی که باید بر سر اصناف گسترده می‌شد و می‌توانست به جایگاه واقعی در تولید برسد، در تمام دوره‌های پیشین دولت محقق نشد. در حالی که هیچ کس حق ندارد کارخانه‌ای را به خاطر مشکلات بانکی تعطیل کند اما اصناف به حال خود رها شده‌اند. همچنین نهادهای مختلف سعی در تضعیف اصناف دارند. دخالت بخش‌های دولتی در بخش‌های گردشگری، املاک و حمل و نقل نگران کننده است.

محمود بنانژاد عضو و خزانه‌دار اتاق اصناف ایران نیز گفت: یارانه‌ای که به تامین کالا اختصاص می‌یابد در نهایت به دست مصرف‌کننده اصلی نمی‌رسد چرا که در شبکه توزیع همیشه مشکلاتی داریم. همیشه شکافی بین فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اصناف دیده می‌شود اما واقعیت این است که اینها همگی زیر مجموعه اصناف هستند و باید تابع قانون نظام صنفی باشند تا تخلفاتی که در حوزه توزیع وجود دارد کاهش یابد. بسیاری از مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد ناشی از تصمیماتی است که در سطح عالی گرفته می‌شود و یکی از اینها، به‌روز‌رسانی دیرهنگام نرخ برخی اقلام و کالاها است.

رسول جهانگیری عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران نیز گفت: در حال حاضر گرانی بر گران فروشی پیشی گرفته است. اصناف متولی نظارت بر گران فروشی هستند اما حالا گرانی هم پای ما نوشته می‌شود. تمامی مسوولان نهادها وقتی می‌خواهند مصاحبه کنند اصناف را متهم می‌کنند و حتی مردم هم اصناف را مقصر گرانی می‌دانند. در حالی که این طور نیست و ما از وزارتخانه صمت انتظار داریم که از جایگاه اصناف دفاع شود.

ابراهیم درستی عضو هیات رئیسه و نماینده وزارت صمت در اتاق اصناف ایران گفت: اولویت ما آرامش بازار است و در این باره هر کاری که لازم بوده تا امروز انجام داده‌ایم. اما در مقابل دولت حمایت درستی از اصناف نداشته و تسهیلاتی که در اختیار آنها قرار داد مناسب نبود. سوال من این است که آیا اتاق اصناف، بچه ناتنی دولت شده است؟

قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران گفت: اداره کردن اصناف کار ساده‌ای نیست چراکه ما بیشتر وقتمان را صرف حل مشکلاتی می‌کنیم که نهادهای دیگر برای ما ایجاد می‌کنند. مثلا نوسان ارز بر بازار تاثیر گذاشته است. کالا به اندازه کافی وجود دارد اما گران است. ما می‌توانیم گران‌فروشی را کنترل کنیم اما گرانی ارتباطی به اصناف ندارد.

منبع: دنیای اقتصاد

نظر شما