رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان:

فاتحه صنعت تولید پروتئین را ۹۰۰ روز پیش خواندیم

مجید موافق قدیری می‌گوید: اگر دولت در تامین ارز جوی دامی اقدام جدی نکند، در ماه‌های آینده با کمبود شیر و لبنیات روبرو خواهیم شد.

کد خبر : 54427 تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۷/۰۶ - ۱۷:۴۹

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین مجید موافق قدیری رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان، گفته: «۹۰۰ روز پیش زمانی که معاون اول رئیس جمهور مطرح کرد که فقط ارز ۴۲۰۰ تومانی خواهیم داشت، فاتحه صنعت تولید پروتئین را در کشور خواندیم. ما به سیاست‌گذاران هشدار دادیم این سیاست ارزی، صنعت پروتئین را بر زمین خواهد زد. مزه ارز ۴۲۰۰ تومان را نه تولیدکننده و نه مصرف‌کننده چشید و ما تصور می‌کنیم اگر دولت مشکل نهاده‌های دامی را حل نکند، مشکلات بر جا خواهد ماند.»

رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان افزود: ما هشدارها را از آبان سال گذشته دادیم و فکر می‌کنیم اگر دولت می‌خواهد مشکلات حادتر نشود، باید موضوع را جدی بگیرد و نسبت به انتقال ارز مرغوب برای واردکنندگان بخش خصوصی اهتمام جدی تر داشته باشد.

موافق قدیری گفت: اگر دولت در تامین ارز جوی دامی اقدام جدی نکند، در ماه‌های آینده با کمبود شیر و لبنیات روبرو خواهیم شد. دولت باید نقش پررنگ‌تری در تامین ارز و انتقال آن به واردکنندگان ایفا کند تا مشکلات حادتر نشود.

تحقق قول تخم‌مرغی وزیرجهاد در هاله ابهام
همچنین رضا ترکاشوند، مدیرعامل اتحادیه مرغداران به رادیو گفت‌وگو گفت: اگر تولید تخم‌مرغ داشته باشیم، هیچ مشکل در قیمت‌گذاری نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: مرغ برای نیاز کشور در سالن مرغداری‌ها یافت می‌شود ولی الزاماتی نظیر نهاده‌ها نیز باید مهیا گردد.

ترکاشوند کمبود نهاده وارداتی با ارز دولتی را موجب افزایش هزینه تولید دانست و افزود: جیره طیور رقیق شده و راندمان تولید را تحت تاثیر قرار داده که در قیمت تخم مرغ نیز تاثیر گذار است. اگر نهاده‌ها تامین شود، قول وزیر جهاد در خصوص تعدیل قیمت تخم مرغ دست یافتنی است.

ترکاشوند با بیان اینکه مرغداران توانایی مازاد تولید مرغ را دارند و در این بین نبودِ نهاده‌ها موجب طی مسیری معکوس در تولید می‌شود، گفت: مرغدار ترجیح می‌دهد با راندمان پایین‌تر کار کند که در نتیجه این تصمیم، عرضه کاهش یافته و پاسخگوی تقاضا نخواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در اولین فرصت باید نهاده را در اختیار مرغدار قرار دهند که مشکلی برای تولید ایجاد نشود و در برنامه‌ای بلند مدت باید برای تامین ارز، تغییر سیاست‌ها را دنبال کنند.

منبع: فارس به نقل از رادیو گفت‌وگو

نظر شما