سازمان ملل فائو

افزایش دو برابری تجارت کالاهای کشاورزی

در حدود یک‌ سوم از صادرات غذایی و کشاورزی جهان در درون زنجیره ارزش جهانی مبادله می‌شوند و حداقل از دو مرز بین کشوری می‌گذرند.

کد خبر : 54363 تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۷/۰۵ - ۱۸:۲۵

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین «سازمان غذا و کشاورزی ملل‌متحد (فائو)» تازه‌ترین گزارش وضعیت بازارهای کالاهای کشاورزی جهان خود را برای سال ۲۰۲۰ منتشر کرد. براساس این گزارش، تجارت محصولات کشاورزی-غذایی جهان از سال ۱۹۹۵ با بیش از دو برابر شدن، به حدود ۵/ ۱ هزار میلیارد (تریلیون) دلار در ۲۰۱۸ رسید. در این افزایش، صادرات اقتصادهای نوظهور و درحال‌توسعه روندی صعودی و سهمی بیش از یک‌سومی از مجموع تجارت جهانی داشته است.

به اعتقاد کارشناسان این سازمان، تجارت جهانی و بازارهای کارآمد از آنجا که در قلب فرآیندهای توسعه قرار دارند، منجر به ایجاد رشد اقتصادی، توسعه پایدار و تقویت انعطاف‌پذیری در برای شوک‌های اقتصادها می‌شوند.
دبیر کل «فائو» در مقدمه این گزارش در یادداشتی می‌نویسد: «ما به بازارها به‌عنوان بخشی از نظام غذایی جهان نیاز داریم. این موضوع به‌خصوص در مواجهه با اختلالات بزرگ اهمیت می‌یابد؛ چه این اختلالات ناشی از بیماری کرونا باشد، چه هجوم ملخ‌ها و چه از اثرات تغییرات آب‌وهوایی.»

براساس برآوردهای این گزارش، در حدود یک‌ سوم از صادرات غذایی و کشاورزی جهان در درون زنجیره ارزش جهانی مبادله می‌شوند و حداقل از دو مرز بین کشوری می‌گذرند. در این رابطه رشد زنجیره‌های ارزش جهانی عمدتا ناشی از رشد درآمدها، کاهش موانع تجاری و پیشرفت‌های فناوری است؛ این عوامل منجر به تحول بازارها و پروسه‌های تجاری می‌شوند و میان کشاورزان، تاجران و مصرف‌کنندگان مناطق و کشورهای مختلف ارتباط برقرار می‌سازند.

منبع: دنیای اقتصاد

نظر شما