خرید یک هزار و ۴۳۴ تن برگ سبز چای در گیلان

خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک امسال، چهار هزار و ۶۰۰ تومان و هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه ۲ نیز سه هزار و ۳۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.

کد خبر : 54286 تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۷/۰۲ - ۱۱:۲۷

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین مدیر تعاون روستایی گیلان از خرید یک هزار و ۴۳۴ تن برگ سبز چای درجه یک و دو توسط دو کارخانه تحت پوشش مجموعه تحت نظارت و مدیریت تعاون روستایی استان خبر داده است.

چرامین گیلانشاهی گفت: از ابتدای برداشت برگ سبز چای تاکنون این میزان چای از چایکاران شرق و غرب استان خریداری شده است. این میزان از برگ سبز چای خریداری شده در طول شش ماه نخست سال جاری منجر به تولید ۳۲۳ تن انواع چای خشک، ممتار، شکسته یک و ۲، قلم و باروتی و غیره شده است.

مدیر تعاون روستایی گیلان ارزش ریالی برگ سبز چای خریداری شده را افزون بر ۵۷.۵ میلیارد ریال عنوان و خاطر نشان کرد: ۷۵ درصد این مبلغ در تعهد پرداخت دو واحد کارخانه چایسازی تحت پوشش مدیریت تعاون روستایی استان به سازمان چای کشور واریز و آنان به حساب چایکاران پرداخت کرده اند.

وی بیان داشت: در سال جاری برای دومین سال پیاپی کارخانه سپیدرود تحت اجاره اتحادیه تعاونی های کشاورزی چایکاران غنچه های طلایی شمال کشور و کارخانه عدالت متعلق به شرکت تعاونی روستایی رحیم آباد رودسر با هدف تشویق و ترغیب کشاورزان چایکار به تولید محصول با کیفیت، طرح پرداخت مبالغ تشویقی “بالاتر از نرخ تضمینی خرید ” هر کیلو هفت هزار تا ۱۵ هزار ریال به چایکاران را به اجرا گذاشتند.

گیلانشاهی اظهار داشت: در نتیجه اجرای این طرح بر کل مبلغ افزون بر ۱۲ میلیارد ریال اضافه پرداختی در بهای برگ سبز چای عاید چایکاران شد که این مهم موجب گردید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کیفیت تولید برگ سبز چای خشک ارتقاء یابد.

وی اضافه کرد: با توجه به فراهم بودن زمینه دسترسی به حلقه های مورد نیاز زنجیره تولید چای شامل ماده اولیه ” برگ سبز چای” ، فرآوری “تولید چای خشک” ، دسته بندی، بسته بندی و مراکز فروش مستقیم متعلق به اتحادیه چایکاران شمال کشور، اخذ مجوزهای لازم برای استقرار زنجیره تولید چای در اتحادیه مورد نظر در دست پیگیری است.

خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک امسال، چهار هزار و ۶۰۰ تومان و هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه ۲ نیز سه هزار و ۳۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.

منبع: ایرنا

نظر شما