نقاشی: تکليف ارز ۴۲۰۰ تومانی روغن و شکر چه می‌شود؟

دبير فدراسيون صنايع غذايي و کشاورزی گفته: می‌گویند روغن و شکر را از بازار آزاد تهيه کنید. پس تکليف ارزهاي ۴۲۰۰ تومانی روغن خام و شکر چه می‌شود؟

کد خبر : 54072 تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۶/۲۶ - ۰۹:۴۰

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین جلسه هم‌اندیشی مسئولان فدراسیون صنایع غذایی با معاون و مديرکل دفتر امور اقتصادي وزیر کشور برگزار شد. در این جلسه که با حضور محسن نقاشي و اميرثابت پي، دبير و رئیس فدراسيون صنايع غذايي؛ بابک دين پرست، معاون امور اقتصادي وزیر کشور و رضاهمايوني‎فر، مديرکل دفتر هماهنگي امور اقتصادي وزیر کشور، برگزارشد، مشکلات صنايع غذايي کشاورزي مورد بحث و بررسی قرارگرفت.
در این جلسه دبير فدراسيون صنايع غذايي و کشاورزی گفت: در سال جهش توليد با توجه به تأکيدات مقام معظم رهبري، دستورات رئيس جمهور و توجه ويژه رئيس قوه قضائيه و ابلاغيه‌هاي ستاد تسهيل و وزارت کشور، همچنان وضعيت توليد در شرايط بغرنج است و با توجه به وضع حساس توليد، وزارت صنايع وزير ندارد وسرپرست ها شايد سعي خود را بکنند، ولي نارسایي‌ها هر روز مضاعف و توليدکنندگان نااميدتر مي‌شوند.
محسن نقاشي اظهارداشت: مسئولان مي‌توانند با رعايت قانون بهبود محيط قطعا کسب و کار که نظرخواهي از تشکل‌ها را الزامی ميداند،اين آزمون وخطاها رابه حداقل برسانند، زیرا توليد ديگر توان دادن تاوان اين آزمون‌ها راندارد.
وی در مورد توزيع عادلانه روغن و شکر به تشکل‌ها گفت: وزارت صنايع و ستاد تنظيم بازار چرا در مقابل توزيع عادلانه به تشکل‌ها مقاومت مي‌کنند؟ فدراسيون درخواستي به معاونت بازرگاني صمت به منظور توزيع عادلانه روغن و شکر براي اعضای فدراسيون ارائه کرد که بعد از۳۰ روز در پاسخ گفته شد، از بازار آزاد تهيه شود. پس تکليف ارزهاي چهار هزار و۲۰۰توماني براي تهيه روغن خام و شکر چه می‌شود؟ و تهيه آنها در بازار آزاد چه معنایي دارد؟
دبير فدراسيون صنايع غذايي ادامه داد: واحدهاي توليدي براي جلوگيري از تعطيل نشدن واحدهايشان بايد مواد اوليه‌اي‌ که دولت براي آن ارز دولتي مي‌دهد، آزاد تهيه کنند. توليدکننده با دلار آزاد مواد اوليه تهيه می‌کند، ولي به‌قيمت پايين محصول خود را می‌فروشد. کار آفريني که شرافتمندانه سال‌ها براي برند خود تلاش کرده، نمي‌تواند برند خود را نزد مصرف‌کننده بي‌اعتبار کند و هر روز قیمت را بالا ببرد.
نقاشي با اشاره به افزايش قيمت کود و نهادهها اظهارکرد: اگر برای افزايش ۷۰۰درصدي قیمت کود و نهاده‌ها اقدامی انجام نشود، کشاورزي نابود مي‌شود. ًنابودي صنايع غذايي و نابودي کشاورزي مسلما را در پيش دارد.
دبير فدراسيون صنايع غذايي با اشاره به در دسترس نبودن مديران مياني در وزارتخانه‌ها عنوان کرد: مسئولان ارشد وزارت کشور در دسترس‌تر هستند تا مديران ميانه.
مديران ميانه‌ ‌وزارتخانه‎هاي صمت و جهاد کشاورزي به مشکلات بي‌توجهند. تقاضا داريم دایره بازرسي و شکايات از متخلفان در وزارت کشور ايجادشود که به امور توليد ومديران ضدتوليد رسيدگي کند. باتمام معضلات در سال جهش توليد،کارآفريناني هستندکه تصميم به توسعه واحد خود دارند؛ اما بابي‌توجهي شديد مديران ميانه روبه‌رو مي‌شوند. در حال حاضر بي‌توجهي شديدي در ادارات مسئول به‌وجود آمده است.
نقاشي ضمن اشاره به همکاري خوب وزارت کشور با فدراسيون براي حل مشکلات عنوان کرد: باتوجه به آن که بسیاری از معضلات اعضاي فدراسيون توسط معاون وزارت کشور به صورت قاطع و جهادي حل شده است، اين بار هم تقاضا داريم که صنايع غذايي و امنيت غذا رادريابيد.

صنايع غذايي به متولي نيازدارد 
رئيس هيئت مديره فدراسيون صنايع غذايي کشاورزی هم گفت: صنايع غذايي به متولي نياز دارد. اگر توليدکنندگان صنايع غذايي از يک حمايت نسبي هم برخوردار باشند، قادرند محصول خود را بهترين کيفيت توليد کنند وبازارهای صادراتی را افزايش دهند.
نگراني‌ها و دغدغه‌هاي توليد هرساعت بيشتر مي‌شود، البته مي‌توانيم با طرح‌هايي که در دست داريم اشتغال ايجادکنيم و واحدهايي نیز هستند که با کوچکترين حمايت مي‌توانند ظرف مدت کوتاهي برای صدها تن اشتغال ايجاد کنند.
اميرثابت پي ادامه داد: قيمت مواد اوليه ثابت نيست و رو به‎افزايش است و دلالان قيمت‌ها را لحظه‌اي تعیین کرده و به توليد اجحاف مي‌کنند. توليدکننده چون نمي‌تواند اعتبار خود را از دست بدهد، مجبور است مواد مورد نیاز خود را تهيه کند؛ ولي اين کار اگر ادامه داشته باشد، همين واحدهايي هم که فعال هستند، در مسير خطرناکي قرار می‌گیرند.

منبع: سبزینه

نظر شما