افزایش ۱۵درصدی تولید چای خشک/۸۲درصد مطالبات چایکاران پرداخت شد

به‌گفته رییس سازمان چای، ۸۲ درصد از مطالبات چایکاران پرداخت شده که در این میان کارخانجات چایسازی ۷۵درصد و دولت حدود ۹۵ درصد از سهم خود را پرداخت کرده‌اند.

کد خبر : 52580 تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۵/۰۸ - ۰۹:۲۳

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین رئیس سازمان چای کشور با اشاره به پرداخت ۸۲ درصد از مطالبات چایکاران گفت: تولید چای خشک امسال ۱۵ درصد افزایش پیدا کرد.
حبیب جهانساز با بیان اینکه سازمان چای کشور با حمایت دولت گام‌های بسیار خوبی در راستای احیاء باغات چای برداشته و اجرای این رویکرد همچنان نیز استمرار دارد، گفت: تولید چای خشک امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته چیزی حدود ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به آخرین روند پرداخت مطالبات چایکاران دو استان گیلان و مازندران گفت که تاکنون معادل ۸۲ درصد از مطالبات آنان به حساب‌شان واریز شده است. وی افزود: «کارخانجات چایسازی ۷۵ درصد از بدهی خود و دولت هم حدود ۹۵ درصد از سهم خود را پرداخت کرده‌اند.»

جهانساز لزوم انتقال دانش فنی به چایکاران را در راستای بهره‌وری بیشتر در تولید و برداشت کیفی برگ سبز چای ضروری خواند و گفت: اجرای طرح بهزراعی باغات چای، روی آوردن به روش‌های نوین آبیاری، مبارزه با آفات و بیماری‌ها و علف‌های هرز گیاهی از جمله مؤلفه‌های مهمی است که به‌دنبال تحقق هر چه بیشتر آن هستیم.

بوی از خرید ۷۹ هزار و ۵۴۸ تن برگ سبز چای به ارزش بیش از ۳۳۲ میلیارد تومان از چایکاران گیلان و مازندران خبر داد و در مورد نوع برگ سبز چای تحویل داده شده توسط کشاورزان به کارخانجات چایسازی گفت: از این مقدار چای خریداری شده ۶۷ درصد برگ سبز درجه یک و ۳۳ درصد برگ سبز درجه دو است.

جهانساز با بیان اینکه نحوه کوددهی و شخم باغات چای می‌تواند از بروز این دو آسیب مهم در سطح باغات چای جلوگیری کند تصریح کرد: نقشه حاصلخیزی خاک با همکاری مشترک این سازمان و پژوهشکده چای تهیه شده است؛ بنابراین با مصرف بهینه کود شیمیایی می‌توان از زخم ریشه بوته‌های چای جلوگیری به‌عمل آورد.

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به استقبال مصرف‌کنندگان داخلی و گرایش آن‌ها نسبت به مصرف چای ایرانی گفت: با حمایت‌هایی که دولت به‌ویژه در چند سال اخیر از صنعت چای داخلی داشته انگیزه کشاورزان چایکار برای ورود به باغاتشان و احیاء آن‌ها افزایش پیدا کرده است.

جهانساز فعال‌بودن کارخانجات چایسازی در گیلان و مازندران، برندسازی و کیفی‌سازی محصول تولید شده را از جمله دستاوردهای به دست آمده در صنعت چای اعلام کرد و گفت: در همین راستا پرداخت تسهیلات با نرخ سود کم به کشاورزان چایکار و کارخانجات چایسازی نیز از ماه‌ها قبل در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس سازمان چای کشور آشنا شدن هر‌چه بیشتر مصرف‌کنندگان داخلی و تغییر ذائقه آنان به سمت مصرف چای ایرانی را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: برای ارتقاء هر‌چه بیشتر جایگاه صنعت چای ایرانی ارائه تسهیلات بهزراعی و توسعه مکانیزاسیون باغات چای از مدت‌ها قبل در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.

جهانساز با بیان اینکه در حال حاضر نزدیک به ۸۰ درصد از اقتصاد روستائیان استان گیلان تنها وابسته به صنعت چای است، گفت: این محصول استراتژیک استان گیلان علاوه بر ایجاد زیبایی‌های زیست‌محیطی و جذب گردشگر به منطقه، از بروز بسیاری از خطرات طبیعی مانند سیل نیز جلوگیری به‌عمل می‌آورد.

منبع: تسنیم

نظر شما