آغاز پایش و مبارزه با مگس سفید در باغ‌های چای املش

آفت مگس سفید از انواع مختلف گیاهان زینتی و باغی تغذیه کرده و به سرعت تکثیر پیدا می کند و آنگاه با مکیدن شیره گیاه و تضعیف گیاه موجب خشکی ریشه آن می شود.

کد خبر : 51608 تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۴/۰۹ - ۱۵:۰۳
پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین محمدمهدی صفری مدیرجهادکشاورزی املش گفت: «کارشناسان ترویج کشاورزی در باغات چای شهرستان املش پایش،مبارزه و کنترل آفت مگس سفید را آغاز کرده اند.»
صفری افزود:جهت بررسی پراکنش و جمعیت آفت مگس سفید و برای مبارزه با این آفت نصب کارت  زرد در باغات چایی که کانون این آلودگی بود توسط اکیپی از کارشناسان جهاد کشاورزی املش شمالی انجام شد.
وی گفت:اطلاع رسانی به باغداران درمورد اهمیت کنترل آفت مگس سفید در باغات چای به منظور کمیت و کیفیت محصول چای از اقدامات اساسی بوده و نیازمند عملیات اجرایی دقیق است.
صفری گفت: این آفت میزبان چندین نسل بوده و ممکن است نسل های بعدی آن در چین های دیگرچای خودشان را ظاهر کنند.
وی تنها راه کنترل این آفت را نصب کارت های زرد،استفاده از گیاهان ترجیحی و علامت گذاری گیاهان آلوده و مبارزه بیولوژیک به عنوان یک شاخص عنوان کرد.
آفت مگس سفید یک آفت پلی فاز بوده که از انواع مختلف گیاهان و درختان زینتی و باغی تغذیه کرده و به سرعت تکثیر پیدا می کند و آنگاه با مکیدن شیره گیاه و تضعیف گیاه و در جمعیت زیاد موجبات زردی گیاه وخشکی ریشه آن می شود.
این آفت در چین اول چای در باغهای چای روستاهای ورکوره املش  و مجاور آن رویت شده است.
شهرستان املش با۲بخش مرکزی و رانکوه و با جمعیتی در حدود۴۴ هزار نفر در۷۰ کلیومتری شرق مرکز گیلان واقع شده است.
منبع: ایرنا

نظر شما