رئیس سازمان ملی استاندارد ایران:

۴۹ محموله غذایی غیراستاندارد در سال ۹۸ عودت داده شد

نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، گفت:‌ پارسال برای ۱۲۸ محموله وارداتی گواهی عدم انطباق صادر و محموله ها عودت داده شد.

کد خبر : 50250 تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۳/۰۷ - ۰۹:۱۹
پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، ‌در نشست خبری درخصوص صدور گواهی انطباق کالاهای وارداتی افزود: در سال ۹۸ تعداد ۵۴ هزار اظهارنامه در این زمینه دریافت شد که تعداد گواهی انطباق صادره ۳۵ هزار مورد بود.
وی گفت: در مجموع پارسال برای ۱۲۸ محموله وارداتی گواهی عدم انطباق صادر شد که شامل ۴۹ محموله مواد غذایی، ۲۰ محموله لوازم الکتریکی و الکترونیکی، ۱۷ محموله لوازم خانگی، ۶ محموله منسوجات و چرم، ۲۴ محموله قطعات خودرو و ۱۲ محموله شیرآلات و قطعات آن بود.
پیروزبخت افزود: مجموع وزنی این محموله ها ۲۴ هزار و ۲۲۰ تن بود که ۱۶ هزار و ۶۴۳ تن آن مربوط به هشت محموله ذرت دامی از بنادر نوشهر و امام خمینی و از مبدا تولید و حمل کشورهای رومانی و روسیه بود که حدود ۶۹ درصد حجم کالاهای مغایر با استاندارد را شامل می‌شود. در سال گذشته همچنین تعداد ۱۶ هزار و ۵۰۰ گواهی انطباق کالاهای صادراتی صادراتی از جمله برای گواهینامه ثبت تایر، تایید نوع خودروهای سبک، تایید نوع ماشین آلات کشاورزی، تایید نوع تایر و تایید نوع باتری و وسایل نقلیه موتوری صادر شد.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران همچنین تاکید کرد: ‌این سازمان تنها مرجع صدور گواهی حلال است و مراکز دیگر به ویژه بخش خصوصی که این گواهی را صادر می کنند مورد تایید نیستند.
وی در عین حال گفت: این گواهی فقط در بخش ذبح و صید به طور مشترک با وزارت جهاد کشاورزی صادر می شود.
پیروزبخت در ادامه در خصوص تدوین استاندارد اقلام مقابله با کرونا گفت: الکل ۹۶ درصد مشمول استاندارد اجباری است که تاکنون ۴۱ واحد تولیدکننده شناسایی و ۳۲ واحد از آنها علامت استاندارد گرفتند و بقیه در دست اقدام است. ماسک سه لایه جراحی استاندارد تشویقی (و نه اجباری) دارد، اما هیچ شرکتی متقاضی دریافت این استاندارد نشد.
این مقام مسوول افزود:‌ برای دستکش یک بار مصرف نیز که مشمول استاندارد تشویقی است دو واحد تولیدی در قزوین و ارومیه درخواست استاندارد دادند که برایشان صادر شد.
منبع: ایرنا

نظر شما