روزگاری که چای ارزشمندتر از مهمات بود

در طول جنگ جهانی دوم، مردم در طول حمله هوایی و پس از حملات وقتی از جستجوی اجساد در میان ساختمان‌های متلاشی شده دست می‌کشیدند چای درست می‌کردند و می‌نوشیدند.

کد خبر : 49671 تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۲/۲۶ - ۱۱:۰۲

امروز در تمام دنیا میلیون‌ها نفر در خانه‌های خود مانده‌اند حال یا به‌دلیل قرنطینه خودخواسته یا به‌دلیل محدودیت‌های رفت و آمدی که دولت‌ها برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا وضع کرده‌اند.

در این شرایط همه‌ دنبال راهی برای گذراندن اوقات خود هستند. تاریخ  انگلستان نشان می‌دهد که مردم در سال‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۴۱ هم به دنبال راهی برای سپری کردن روزهای دشوار خود بودند، روزهایی که آلمان نازی پیش از ورود ایالات متحده به جنگ جهانی دوم بر سر آنان بمب می‎ریخت؛ زمانی که هواپیماهای نازی بر فراز شهرهای انگلستان به‌ویژه لندن به پرواز در می‌آمدند و هزار نفر مجبور می‌شدند تا به پناهگاه‌ها هجوم برده و  ساعت‌ها در آنجا بمانند.

لین هومل کارشناس ارتباطات، می‌گوید: در آن روزگار یکی از مرهم‌های جهانی جنگ، چای بوده است. بله درست است، چای! در تاریخ تقابل انگلستان با چالش حمله هوایی نازی‌ها (موسوم به بلیتس) آنطور که اریک لارسن نویسنده آمریکایی، نوشته چای عامل آرامش بوده است. لارسن نوشته که مردم در طول حمله هوایی و پس از حملات وقتی از جستجوی اجساد در میان ساختمان‌های متلاشی شده دست می‌کشیدند چای درست می‌کردند و می‌نوشیدند.

در پست‌های بازرسی نظامی هم همیشه بساط کتری و قوری دیده می‌شد و در هر وعده غذایی به سربازان چای نیز داده می‌شد. در فیلم‌های تبلیغاتی جنگی هم  چای درست کردن سمبل «ادامه دادن» بود.

گفته شده، در ابتدا جیره هفتگی چای ۲ اونس (حدود ۵۶ گرم) بود. اما وینستون چرچیل نخست‌وزیر وقت بریتانیا، که با پی بردن به اهمیت چای در زندگی مردم و آرام‌بخشی این نوشیدنی در شرایط بحرانی در جایی گفته بود که “چای مهمتر از مهمات است” این مقدار را به سه اونس در هفته افزایش داد. اما هنوز هم مردم مجبور بودند برگ‌های چای استفاده شده خود را خشک کنند تا بتوانند بار دیگر آن‌ها را دم کرده و استفاده کنند.

لین هومل کارشناس ارتباطات می‌نویسد: نمی‌خواهم بگویم که چای، انگستان را نجات داد اما نکته اینجاست در شرایط بحرانی زمانی که هیچ دلخوشی نیست؛ وقتی نمی‌توانی برای خواندن کتاب تمرکز کنی یا صدای هیچ سازی به گوش نمی‌رسد یک یا دو فنجان چای می‌تواند چیزی را به شما بدهد که به سختی نیازمندش هستید: کمی آرامش.

منبع: دی‌‌ال آنلاین

 

نظر شما