برای آرامش و رفع سردرد

یک فنجان قهوه بخورید

کافئین بسیار سریعتر از انواع مسکن‌ها باعث از رفع سردرد میشود. گروهی از دانشمندان در شیکاگو با آزمایش چندین گروه که افراد آن دست‌کم سه بار در ماه دچار سردرد‌های شدید می‌شدند و تحت مداوا قرار دادن هریک با دارو‌های گوناگون دریافتند مصرف کافئین معادل یک لیوان بزرگ قهوه، نیم ساعت زودتر از مصرف مسکن باعث بهبودی بیمار می‌شود.

کد خبر : 46128 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۱۰/۲۳ - ۱۸:۴۳

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین : استفاده همزمان از یک نوع مسکن جدید به همراه کافئین نیز بیشترین آسودگی را برای مبتلایان به سردرد‌های شدید به همراه داشته، در حالی که نود دقیقه پس از رفع درد نزد کسانی که تنها به خوردن کافئین بسنده کرده بودند دوباره سردرد‌ها آغاز می‌شده است. آمیزه‌ای از مسکن و کافئین دست‌کم چهار ساعت دیگر مریضان را از درد محفوظ داشته است. دانشمندان معتقدند مصرف روزانه قهوه می‌تواند در برخی افراد باعث کاهش سردرد شود.

آنان حتی برای بهبود دادن میگرن نیز به تحقیق بر این ماده رو آورده‌اند. به هرجهت این تنها مزیت مصرف قهوه نیست، مطالعات روی مغز موش‌ها نشان می‌دهد قهوه می‌تواند مانع از ابتلا به بیماری پارکینسون شود، تحقیقات نشان داده این ناراحتی نزد کسانی که در روز چهار فنجان قهوه می‌نوشند کمتر شایع است اگر چه هنوز دانشمندان به جواب قطعی در این باره دست نیافته‌اند، اما مشهود است که کافئین تأثیری مستقیم بر اعصاب مغز می‌گذارد و مانع از تأثیرپذیری سلول‌های مغز از این بیماری می‌شود. پارکینسون هنگامی به وجود می‌آید‌که تعدادی از سلول‌های مغز به طور اسرارآمیزی می‌میرند.

دانشمندان در آزمایشگاه این گروه از سلول‌های مغز موش‌ها را کشتند، پیشرفت بیماری در موش‌هایی که در رژیم غذایی روزانه آن کافئینی معادل یک یا دو فنجان قهوه وجود داشت بسیار کند بود. اکنون محققان قصد دارند شیوه جدید را روی انسان بیازمایند و روند پیشرفت بارکینسون در بیمارانی که روزانه قهوه بیشتری می‌نوشندرا زیرنظر بگیرند.

اما در نهایت کافئین داروی موردنظر پزشکان نیست، زیرا مصرف بیش از حد آن می‌تواند برای بدن بسیارمضر باشد. از این رو آن‌ها قصد دارند با بررسی دقیق اثرگذاری کافئین بر سلول‌های مغز، دارویی با عملکرد مشابه آن را بسازند تا سرانجام بشر از دام این بیماری پرتشویش رهایی یابد

نظر شما