چشم‌انداز تجارت تا سال ۲۰۲۰

تشکیل دفتر مقابله با تحریم‌ها در حوزه صادرات

حسین مدرس‌خیابانی، در نشست با صادرکنندگان و تشکل‌های صادراتی با مسوولان ارشد حوزه تجارت کشور به مناسبت روز ملی صادرات با تاکید بر اینکه امروز تولید و صادرات مساله اول کشور است، عنوان کرد: صادرکنندگان در قامت خط‌شکنان جنگ اقتصادی خواب دشمنان را آشفته کرده‌اند و ظرفیت‌های تولیدی را به‌کار گرفته و اشتغال ایجاد کرده‌اند.

کد خبر : 44470 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۱:۰۸

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: وی با تاکید بر اینکه تمام امور تجاری در سازمان توسعه تجارت خارجی ایران متمرکز است، افزود: مشکلات موجود در دستور کار سازمان قرار دارد، مسائل مربوط به صادرات به‌صورت دائمی رصد می‌شود تا ضمن شناسایی بهتر مشکلات راهکارهایی برای رفع آن اندیشیده شود. قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی عنوان کرد: مهم‌ترین کار در سازمان توسعه تجارت ایران بازاریابی است تا بستر لازم را برای حضور صادرکنندگان در بازارهای بین‌المللی فراهم آورد.

مدرس‌خیابانی شرایط حال‌حاضر را برای تولید و صادرات منحصربه‌فرد توصیف کرد و گفت: باید در برابر خواسته‌های بحق صادرکنندگان منعطف باشیم چراکه آنان بهتر از هر کسی جنگ اقتصادی را باور کرده و با آن درگیر هستند. قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی با اشاره به اینکه شرایط جنگ تحریمی همانند جنگ تحمیلی نابرابر است، اظهار کرد: امروز اقتصاد بدون نفت را تمرین می‌کنیم، بنابراین لازم است ابزارهای مناسب را در اختیار صادرکنندگان قرار دهیم و تحریم‌های داخلی را از میان برداریم. وی با تاکید بر اینکه تحت هر شرایطی باید از ظرفیت‌ها و منابع عظیم خود غافل نشویم، گفت: هر سال از صادرکنندگان نمونه تقدیر می‌شود اما باید برای این قهرمانان ملی تسهیل امور برای ادامه فعالیت را فراهم کنیم. مدرس‌خیابانی درخصوص تعدد بخشنامه‌ها در حوزه تجارت خارجی بیان کرد: از ابتدای سال ۹۷ تا نیمه اول سال ۹۸ بخشنامه‌هایی صادر شده است که بخش اعظم آن واکنش بهنگام به تصمیمات دشمن بود و تنگناها و محدودیت‌های کشور باعث صدور این بخشنامه‌ها می‌شد.

وی افزود: البته بخشی از بخشنامه‌ها در راستای تسهیل و روان‌کردن تجارت صادر شده که موثر نیز بوده است. مانند ممنوعیت ۱۶۰۰ قلم کالا که لوکس و غیرضروری بوده یا از لحاظ کمی و کیفی در داخل کشور تولید می‌شده است که البته ممکن است بخشی از بخشنامه‌های غیرضروری که در این مدت صادر شده است، نیاز به اصلاح و تغییر داشته باشد. مدرس‌خیابانی بیان کرد: به‌رغم مشکلات ساختاری موجود در اقتصاد کشور باید با کمک یکدیگر و دست در دست هم برای اصلاح آن بکوشیم. از سوی دیگر در این نشست مشکلات مطرح‌شده از سوی صادرکنندگان در چهار بخش گمرکی، بانکی و ضمانت صادرات، امور مالیاتی و حمل‌ونقل احصا شد تا پیش از روز ملی صادرات در شورای‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی در حضور مسوولان عالی‌رتبه کشور مطرح شود.

نظر شما