اصول پرورش گیاه قهوه در خانه

پرورش گیاه قهوه در منزل می تونه تجربه ارزشمندی باشه. اگه با دقت از این گیاه مراقبت کنید می تونید از پسش بر بیاید. و شاهد مراحل گلدهی و حتی میوه دهی گیاه باشید.

کد خبر : 44402 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۷/۱۷ - ۱۸:۲۸

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: گیاه قهوه برگ های براق و زیبایی داره و بعد از ۴ سال به درختچه ای زیبا تبدیل میشه که جلوه ی خاصی به خونه هاتون میده.پیشنهاد می کنم این کار رو انجام بدید. حتما موفق می شید.

گیاه قهوه گلخانه ای

مرحله ی اول تهیه ی دانه ی قهوه

اگه می خواید گیاه سالمی پرورش بدید حتما باید بذر سالمی داشته باشید. پس دانه قهوه رو از میوه های سالم درخت قهوه که کاملا رسیده و سالم هستند انتخاب کنید. قطعا می دونید که باید از دانه ی سبز قهوه استفاده کنید و دانه هایی که برشته شده و قهوه ای رنگ هستند قادر به جوانه زنی نیستند.مرحله دوم جوانه زنی دانه قهوه و نشا

هر چه دانه ای که انتخاب می کنید تازه تر باشه سرعت جوانه زنی دانه بیشتره. قهوه تا ۴ ماه پس از برداشت پتانسیل جوانه زنی داره و بعد از این مدت به مرور پتانسیل جوانه زنی کاهش پیدا می کنه. بذرهای تازه در کمتر از ۲٫۵ ماه جوانه می زنند اما جوانه زنی بذرهای قدیمی ممکنه تا ۶ ماه طول بکشه.توصیه شده که ابتدا دانه ها رو به مدت ۲۴ ساعت در آب خیس کنید و سپس بذر ها را در ماسه مرطوب یا ورمیکولیت مرطوب بکارید . خاک باید زهکش مناسبی داشته باشه طوری که آب اضافی از خاک خارج بشه. در این مرحله باید روی گیاه یک پلاستیک شفاف بکشید تا رطوبت گیاه و خاک حفظ بشه. پس از جوانه زدن بذر در گلدان ماسه ای گیاه یا نشا رو با دقت از داخل ماسه ها خارج کنید. و داخل گلدان ۲۰ لیتری حاوی خاک متخلخل قرار بدید. خاک گلدان باید حاوی مقدار زیادی هوموس باشه.

قهوه جوانه زده

شرایط رشد گیاه قهوه

نکاتی که باید حتما رعایت شوند:

  • دانه ها باید روزانه آب شوند. آب خیلی زیاد یا آب خیلی کم باعث تخریب بذر می شود.
  • خاک باید به خوبی زهکشی شده ، اما همیشه مرطوب باقی بماند.
  • پس از جوانه زنی گیاه باید در خاک با pH کم و ازت زیاد کاشته شود.
  • بعد از اینکه اندازه گیاه به ۱۵ سانتی متر رسید آن را به گلدان منتقل کنید .
  • هنگام انتقال نشا به گلدان مواظب باشید همه ریشه ها به طور کامل با خاک پوشانده شود.

مرحله سوم مراقبت و نگه داری از گیاه

دانه قهوه تازه

این گیاه در آپارتمان زیر نور مصنوعی یا چراغ رشد هم می تونه رشد کنه. شما می تونید گلدان ها را در مکانی که حداقل ۶ ساعت در روز نور غیرمستقیم داره قرار بدهید.گیاه دو تا سه بار در هفته باید آبیاری بشه. بعد از گذشت دو تا سه سال می تونید از درختچه انتظار گلدهی و میوه دهی داشته باشید . برای تحریک گلدهی تا ابتدای زمستان منتظر بمونید و ۲-۳ ماه آبیاری رو به میزان قابل توجهی کاهش بدید. هنگام بهار گیاه رو به خوبی آبیاری کنید. این شوک باعث تحریک گیاه به گلدهی می شه

.پاسخ به برخی سوالات

گیاه قهوه چه زمانی به مرحله ی گل دهی می رسه؟

معمولا ۳ یا ۴ سال طول می کشه تا گیاه به گلدهی برسه ولی گاها در سال دوم شاهد گلدهی گیاه هستیم.برای تعویض گلدان چه زمانی مناسبه؟

بهتره تعویض گلدان در فصل بهار و همزمان با متراکم شدن ریشه ها انجام بشه.علت ریزش برگ های گیاه قهوه چیست؟

اگه برگها سبز هستند و می ریزند. علتش اینه که نور کافی به گیاه نرسیده.چرا اطراف برگها حالت سوختگی مشاهده میشه

به دلیل نور زیاد خورشیدآفات و بیماری های گیاه قهوه

مشاهده ی لکه های سفید و خاکستری روی برگها، نشان دهنده بیاری قارچی و دلیل آبیاری زیاد و هوای سرد و مرطوب است.
زخم هایی پنبه ای شکل و سفید بر روی برگ ها و وجود لکه های قهوه ای در زیر برگ ها نشان دهنده وجود آفت هست و باید سم پاشی انجام بشهکود دهی گیاه قهوه

کود دهی باید در فصل بهار و با فاصله ۵ سانتی متری از پایه گیاه انجام بشه. بهتره از کود ارگانیک استفاده کنید.خلاصه

برای پرورش گیاه قهوه در آپارتمان به تعدادی دانه سبز قهوه احتیاج دارید. دانه هارو به مدت ۲۴ ساعت داخل آب بذارید تا متورم و آماده ی جوانه زنی بشن. بعد از جوانه زدن اونارو به خاک ماسه ای منتقل کنید تا رشد کنند و به نشا تبدیل بشن. وقتی گیاه به ۱۵ سانتی متر ارتفاع رسید میتونید اونو به گلدون انتقال بدید. گلدون رو جایی بذارید که روزانه ۶ ساعت نور دریافت کن.

منبع : خانه قهوه به نقل از کافی ریسرچ

نظر شما