سقوط ۱۰ پله ای جایگاه ایران به لحاظ رقابت پذیری اقتصادی

تازه ترین گزارش مجمع جهانی اقتصاد از کاهش ۱۰پله ای رتبه ایران در شاخص رقابت پذیری جهانی حکایت دارد. ایران در گزارش جدید مجمع جهانی اقتصاد، ۱۰ پله سقوط کرده و به جایگاه نود و نهم جهان در سال ۲۰۱۹ رسیده است. از میان ۱۲ رکن رقابت پذیری، ایران تنها در چهار رکن «به کارگیری فناوری اطلاعات»، «بهداشت»، «مهارت» و «نوآوری کسب و کارها» امتیاز بهتری نسبت به سال گذشته به دست آورده است.

کد خبر : 44381 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۷/۱۶ - ۲۲:۱۰

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: ایران در سال ۲۰۱۸ در رتبه ۸۹ جهان قرار داشت، اما با وجود بهبود عملکرد در ۴ رکن از ۱۲ رکن رقابت پذیری، ۱۰ رتبه در فهرست امسال مجمع جهانی اقتصاد سقوط کرده است. براساس آنچه اتاق بازرگانی ایران از جدیدترین گزارش رقابت پذیری جهانی منتشر کرده است، ایران از میان ۱۴۱ کشور جهان با امتیاز ۵۳ (از مقیاس صفر تا صد) در رتبه ۹۹ جای گرفته که در مقایسه با امتیاز ۵۴٫۹ و کسب رتبه ۸۹ در گزارش سال ۲۰۱۸، با افت ۱٫۹ امتیاز و ۱۰ پله سقوط در رتبه مواجه شده است.

جزییاتی از شاخص رقابت پذیری ایران

ایران به مدت ۱۰ سال پیاپی است که در گزارش رقابت پذیری جهانی حضور داشته و رتبه و امتیاز امسال ایران نیز براساس اطلاعات سال ۱۳۹۷ (با ضریب ۳۰درصد برای مؤلفه های مبتنی بر نظرسنجی از فعالان اقتصادی و با ضریب ۷۰درصد برای داده های آماری رسمی) توسط مجمع جهانی اقتصاد محاسبه شده است.

در این گزارش، ایران از میان ۱۲ رکن رقابت پذیری فقط در ۴ رکن به کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات (۸۴)، بهداشت (۷۲)، مهارت (۹۲) و توانایی نوآوری کسب وکارها (۷۱) توانسته است امتیاز بهتری را نسبت به گزارش سال گذشته کسب کند. این در حالی است که نهادها (۱۲۰)، زیرساخت ها (۸۰)، ثبات اقتصاد کلان (۱۳۴)، بازار محصول (۱۳۳)، بازار نیروی کار (۱۴۰)، نظام مالی (۱۲۳)، اندازه بازار (۲۱) و پویایی کسب وکار (۱۳۲)، هشت حوزه ای هستند که با کاهش امتیاز رقابت پذیری، وضعیت بدتری را نسبت به گزارش سال ۲۰۱۸ نشان می دهند.

بهترین رتبه ایران در گزارش امسال مجمع جهانی اقتصاد در حوزه اندازه بازار است و بدترین وضعیت را بازار نیروی کار دارد که تنها یک رتبه با آخرین کشور جهان فاصله دارد. با توجه به بی ثباتی های سال گذشته در فضای کلان اقتصاد ایران به ویژه در حوزه ارزی و به دنبال آن، افزایش تورم، اقتصاد کلان از دیگر حوزه هایی است که وضعیت وخیمی را در گزارش امسال تجربه می کند.

پیرو این بی ثباتی ها، بازار محصول نیز وضعیت بدتری را نسبت به گزارش سال ۲۰۱۸ تجربه کرده است. در این میان، افزایش اثر مخرب مالیات ها و یارانه ها، به ویژه یارانه های ارزی که در مورد برخی کالاها پرداخت شده است، نقش مخربی در تضعیف رقابت داخلی در گزارش امسال ایفا کرده است.

رقابت پذیرترین اقتصادهای جهان

سنگاپور، آمریکا، هنگ کنگ، هلند، سوئیس، ژاپن، آلمان، سوئد، انگلستان و دانمارک به ترتیب رقابت پذیرترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۹ هستند. ایالات متحده آمریکا که سال گذشته عنوان رقابت پذیرترین کشور دنیا را در کارنامه داشت، صدرنشینی اش را در گزارش امسال از دست داده و به رقیب سال گذشته خود یعنی سنگاپور واگذار کرده است. هنگ کنگ هم از رتبه هفتم سال گذشته به رتبه سوم صعود کرده و هلند نیز با صعود دو پله ای در رتبه چهارم جهان ایستاده است.

از سوی دیگر، سوئیس و ژاپن هر کدام با یک پله تنزل نسبت به سال گذشته، به ترتیب در رتبه های پنجم و و ششم جای گرفته اند. آلمان هم با ۴ پله تنزل، جایگاه هفتم را به خود اختصاص داده و سوئد نیز با یک پله پیشرفت، رتبه هشتم جهان را کسب کرده است، اما فهرست ۱۰ کشور رقابت پذیر دنیا با دو کشور انگلستان با یک پله افت و دانمارک با کسب رتبه مشابه سال پیش به ترتیب به عنوان نهمین و دهمین اقتصادهای رقابت پذیر دنیا پایان می یابد.

از میان ۱۴۱ کشور حاضر در گزارش رقابت پذیری جهانی ۲۰۱۹، کشورهای ماداگاسکار (۱۳۲)، ونزوئلا (۱۳۳)، موریتانی (۱۳۴)، بروندی (۱۳۵)، آنگولا (۱۳۶)، موزامبیک (۱۳۷)، هائیتی (۱۳۸)، جمهوری دموکراتیک کنگو (۱۳۹)، یمن (۱۴۰) و چاد (۱۴۱) با قرار گرفتن در ۱۰ رتبه آخر جدول رتبه بندی، کمترین رقابت پذیری اقتصادی را نشان می دهند.

وضعیت کشورهای خاورمیانه در رقابت پذیری

ایران هم با کسب رتبه ۹۹ در میان کشورهای هم منطقه خود تنها قبل از تاجیکستان (رتبه ۱۰۴)، پاکستان (رتبه ۱۱۰) و یمن (رتبه ۱۴۰) قرار می گیرد و باقی کشورهای منطقه همگی رتبه های بهتری را نسبت به ایران به دست آورده اند. به عبارت دیگر امارات متحده عربی (رتبه ۲۵)، قطر (رتبه ۲۹)، عربستان سعودی (رتبه ۳۶)، بحرین (رتبه ۴۵)، کویت (رتبه ۴۶)، عمان (رتبه ۵۳)، قزاقستان (رتبه ۵۵)، آذربایجان (رتبه ۵۸)، ترکیه (رتبه ۶۱)، ارمنستان (رتبه ۶۹)، اردن (رتبه ۷۰)، گرجستان (رتبه ۷۴)، لبنان (رتبه ۸۸)، مصر (رتبه ۹۳) و جمهوری قرقیزستان (رتبه ۹۶) رقابت پذیرتر از ایران ارزیابی شده اند.

به طور کلی، می توان گفت در مقایسه با سال ۲۰۱۸، کشورهای بیشتری از خاورمیانه در رقابت پذیری از ایران پیشی گرفته اند. همچنین ایران با ۱۰ پله تنزل، بیشترین کاهش رقابت پذیری را در میان کشورهای منطقه منا داشته است. پس از ایران نیز لبنان و گرجستان هر یک با ۸ پله تنزل و عمان با ۶ پله تنزل، بیشترین تضعیف رقابت پذیری را تجربه کرده اند. همچنین آذربایجان با ۱۱ پله صعود، کویت با ۸ پله، بحرین با ۵ پله، قزاقستان با ۴ پله و عربستان سعودی و اردن هر یک با ۳ پله صعود، بیشترین پیشرفت را در رقابت پذیری سال ۲۰۱۹ در خاورمیانه به خود اختصاص داده اند.

نظر شما