ارتباط میان مصرف روزانه نوشابه و دیابت نوع ۲

درباره عوارض مصرف نوشیدنی های شیرین زیاد شنیده ایم. متخصصان بارها هشدار داده اند که مصرف روزانه این نوشیدنی ها می تواند باعث کاهش طول عمر و مرگ زودرس شود.

کد خبر : 44365 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۷/۱۶ - ۱۴:۰۰

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: درباره عوارض مصرف نوشیدنی های شیرین زیاد شنیده ایم. متخصصان بارها هشدار داده اند که مصرف روزانه این نوشیدنی ها می تواند باعث کاهش طول عمر و مرگ زودرس شود.
اکنون در یک بررسی گسترده پژوهشگران دانشگاه هاروارد، به صورت اختصاصی و دقیق رابطه بین مصرف روزانه نوشیدنی های شیرین و ابتلا به دیابت نوع ۲، یکی از عوامل موثر در مرگ زودرس را مورد بررسی قرار داده اند.در این بررسی که اطلاعات آن طی مدت ۲۰ سال جمع آوری شده است، وضعیت ۱۲۹ هزار نفر بررسی شد.
نتایج این مطالعه نشان می دهد احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ در افرادی که به صورت روزانه یک لیوان نوشابه شیرین گازدار یا آب میوه مصرف می کنند، طی چهار سال آینده، ۱۶ درصد بیشتر از دیگران است. نکته قابل تامل این است که این افزایش احتمال ابتلا، با جایگزینی نوشابه با گزینه رژیمی آن، تغییر نمی کند.
اما این مطالعه جدای از این هشدار، خبر خوبی نیز دارد.به گزارش سی ان ان، اگر شما عادت به مصرف نوشیدنی های شیرین دارید و هر روز دو سه لیوان مصرف می کنید، از میزان خطری که سلامتی شما را تهدید می کند، وحشت نکنید.
پژوهشگران در این بررسی متوجه شدند زمانی که افراد تنها یک وعده از نوشابه خود را با آب، چای یا قهوه (بدون شکر) عوض کنند، احتمال ابتلای خود به دیابت نوع ۲ را بین ۲ تا ۱۰ درصد کاهش می دهند.
پس ناامید نشوید و در قدم اول یک وعده را با دیگر نوشیدنی های غیرشیرین جایگزین کنید. البته بهتر است در طولانی مدت عادت خود در مصرف روزانه نوشابه را تغییر دهید تا بتوانید سال های بیشتری را در سلامت زندگی کنید.
خراسان

نظر شما