افزایش مهلت حواله‌های ارزی واردات ماشین‌آلات تولید

جزئیات حذف سقف و سابقه واردات

اواخر اردیبهشت ماه، جزئیات بسته تشویقی برای تامین مواد اولیه تولید از سوی دولت ابلاغ شد. بر اساس آنچه در این بسته آمده بود، سقف و سابقه واردات برای واردکنندگان این کالاها، حذف شده بود.

کد خبر : 43768 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۶/۲۸ - ۰۹:۱۳

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین یک منبع آگاه به خبرگزاری مهر گفته است که حذف سقف و سابقه واردکنندگان برای واردات مواد اولیه و واسطه‌ای تولید، از هفته گذشته عملیاتی شده است.

به گفته این مقام مسوول در نظام بانکی، تا پیش از این هر واردکننده کالایی مکلف بود تا قراردادی را با واحدهای تولیدی منعقد کند، اما در شیوه جدید، این الزام برداشته شده و عقد قرارداد با واحد تولیدی ضرورتی ندارد. او تصریح کرده بود: این موضوع در گذشته بارها در دستور کار دولت قرار گرفته و اخیرا نهایی شده بود، اما به اجرا درنیامده بود که اکنون عملیاتی شده است. «دنیای اقتصاد» با یکی از اعضای هیات مدیره فدراسیون واردات، در مورد این موضوع گفت‌وگو کرده است. سیامک پیربابایی عنوان کرده است که پیش از این نیز سختگیری چندانی برای سقف و سابقه بازرگانان در نظر گرفته نمی‌شد و واردات مواد اولیه تولید بدون در نظر گرفتن این محدودیت امکان‌پذیر بود. او عنوان کرده است: با توجه به محدودیت‌های ارزی، بانک مرکزی در صدد کنترل تقاضای ارز است و از ابزارهایی به این منظور استفاده می‌کند. تعیین سقف و سابقه برای واردکنندگان هم در همین راستا است. اما در مورد مواد اولیه و واسطه‌ای، بر اساس بسته تشویقی منتشر شده، این محدودیت برداشته شد. او اظهار کرد: این خبر جدیدی نیست و انتشار آن تنها به منظور تزریق امید به جامعه است.

نظر شما