کافه کتاب‌های شیرازی

دیوارها را با چند عکس قاب شده از ستارگان سینما پوشانده‌اند و موسیقی ملایمی، پاورچین به استقبال شما می آید؛ اینجا شیراز است و در کافه ای سایه روشن، سفارش را با لبخند تحویل می گیرند و چند دقیقه بعد می‌توانید انگشتانتان را دور فنجان یا لیوان نوشیدنی حلقه کنید. وقتی بوی قهوه لابه لای صفحات کتاب و کلمات می‌پیچد،معجزه می‌کند.

کد خبر : 43758 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۶/۲۷ - ۱۴:۴۸

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: کافه‌گردی مهم ترین تفریح امروز جوانان شهر است و کافه‌هایی که کتاب، عکس یا سینما را به دنباله نام خود سنجاق کرده‌اند مخاطب بیشتری دارند. صاحبان و کارکنان این کافه ها جوان و تحصیل کرده‌اند و از آن جا که کافه داری کسب و کاری با سرمایه اندک است، کافه ها در شیراز رشد قارچ گونه دارند.

چالش‌های کافه‌داری

مدیر “پانسیون کتاب شیراز” که کافه ای در دنیای کتاب راه انداخته است، اعتقاد دارد که افزایش تعداد کافی شاپ ها در شیراز نیز مانند بسیاری از پدیده های اجتماعی قبل از به وجود آمدن فرهنگ آن اتفاق افتاده است.

فرزاد تیموری نیاز به سرمایه اندک نسبت به سایر مشاغل را دلیل افزایش تعداد کافی شاپ های شهر می داند و می افزاید: به دلیل این که قشر جوان مخاطبان اصلی کافه ها را تشکیل می دهند، این شغل برای جوانان جویای کار جذابیت بیشتری یافته است .

وی که سال ها در خارج از کشور زندگی و ضمن تحصیل در این حرفه فعالیت کرده است، اضافه می کند: در کشورهایی که به لحاظ گردشگری جایگاه ممتازی دارند وجود کافه ها به دلیل انبوه مشتریان توجیه دارد، اما افزایش تعداد کافه ها در شهری مانند شیراز دلیل منطقی ندارد و بیشتر آنها بعد از مدتی به لحاظ کسب درآمد مایوس می شوند .

تیموری بیشتر کافی شاپ های شیراز را ناموفق می داند و می گوید: بیشتر گردانندگان کافه ها دوره های تخصصی را پشت سر نگذاشته اند و به دیگران وابسته اند که این ضعف موجب تغییر مدیریت به صورت مداوم می شود .

وی با بیان این که بیشتر کافه داران تضمین موفقیت خود را در صرف هزینه بالا برای تزئین محیط کافه می دانند و کمتر به کیفیت توجه نشان می دهند، می افزاید: بیشتر آنها در ابتدا بدون برآورد هزینه شروع به کار می کنند و پس از مدتی مجبور به افزایش قیمت یا کاهش کیفیت می شوند، بنابراین مشتریان خود را از دست می دهند .

تیموری گرایش کافه داران شیرازی به امور فرهنگی و هنری را مثبت ارزیابی می کند و می گوید: ایجاد محیطی فرهنگی در کافه ها می تواند نسل جوان را به مطالعه ترغیب کند؛ هرچند که تعداد محدودی از مشتریان به امکانات فرهنگی کافه ها مانند کتاب علاقه نشان می دهند .

کافه سیار و توزیع کتاب رایگان

اما در کنار کافه های فرهنگی که به شکل متداول پذیرای مشتریان هستند، به تازگی پدیده کافه سیار نیز در گوشه و کنار شهر اوج گرفته است. یکی از این کافه های سیار “کافه خیابون” است که حالا با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کند. این کافه با رویکرد ترویج فرهنگ کتابخوانی و با توزیع کتاب های یک صفحه ای شروع به کار کرد. صاحب این کافه می گوید: تا به حال بیش از ۵۰۰ جلد کتاب رایگان بین مردم توزیع کرده ایم و با شعار “کتاب ببر، کتاب بخوان، کتاب بیار” سعی در ترویج فرهنگ مطالعه داشته ایم .

” سینا جوادی” که پس از چند ماه فعالیت با ادارات مختلف بر سر مجوزها دچار اختلاف شده است، ادامه می دهد: امروزه جوانان به فضاهای صمیمی و آرام نیاز دارند و حمایت بیشتر مسئولان از این قبیل مشاغل می تواند تاثیرات مثبتی در جامعه داشته باشد .

وی از افزایش تعداد کافی شاپ در شیراز استقبال و اضافه می کند: جوانانی که سرمایه زیادی ندارند می توانند با فراگیری تخصص های لازم به این کار مشغول شوند .

جوادی تمایل مردم به دور هم بودن را دلیل استقبال از کافه ها می داند و ادامه می دهد: کافی شاپ ها از محیط های تاثیر گذار جامعه به شمار می روند و می توانند محلی برای پرداختن به موضوعات هنری، فرهنگی و حتی اجتماعی باشند .

وی نبود حریم صنفی را موضوعی نگران کننده نمی داند و اعتقاد دارد که کافه ها نیز مانند بسیاری از مشاغل دیگر می توانند مرکز خیابانی یا بورس داشته باشند و کافه داران با رقابتی سالم در کنار هم پیشرفت کنند .

شغلی لوکس با درآمد متوسط

کافه “بالکن” نیز کتابخانه مفصلی دارد و با برگزاری کلاس های فرهنگی رایگان، میزبان نویسندگان یا مترجمان مطرح شهر می شود .

محمد عبادی که مدیریت این کافه فرهنگی را برعهده دارد به تاریخ کافه داری در ایران از دوران صفویه اشاره می کند و می گوید: ایرانی ها از گذشته با مفهوم چایخانه یا قهوه خانه غریبه نبوده اند، اما کافه های امروزی به سنت اروپایی و آمریکایی راه اندازی شده اند .

او که به عنوان مدیر مسئول موسسه “باریستا ایونت” نیز فعالیت می کند و بسیاری از کافه داران مطرح شیراز را آموزش داده است، اضافه می کند: افزایش تعداد کافه ها بدون شک در کیفیت نیز تاثیر می گذارد که خوب نیست، اما اماکن متعددی قهوه و میان وعده هایی را با رعایت کیفیت لازم ارائه می کنند که متقاضیان زیادی در سال های اخیر یافته اند .

عبادی با اشاره به این که کافه داری برخلاف تصور عموم شغلی با درآمد متوسط است، ادامه می دهد: کافه داری حرفه ای لوکس محسوب می شود و آرزوی تعداد قابل ملاحظه ای از جوانان راه اندازی کافه است.

وی نیز نبود حریم صنفی را مسئله مهمی نمی داند و می گوید: در بسیاری از کشورها خیابان هایی وجود دارد که کافه ها دیوار به دیوار هستند و هر کدام آنها از مشتریان خاص خود با سلیقه های گوناگون پذیرایی می کنند.

نظر شما