ریشه شناسی واژه قهوه

کلمه قهوه (qahve) دارای نقش دستوری « اسم » و دو هجا است.برگردان این کلمه به ابجد عدد ۱۱۶ می‌شود.

کد خبر : 43754 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۶/۲۷ - ۲۰:۴۳

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین در لغت نامه دهخدا قهوه اینچنین توصیف شده است : (نوعی از خمر غلیظ که بزودی شارب خود را سیر می‌گرداند، سکر آن محکم و قوی است ) .قهوه عربی شده واژه”کفا” یا کافا است که در اصل نام منطقه و شهری در جنوب غربی اتیوپی است که گمان می رود گیاه قهوه در ابتدا آن جا یافت شده و در ضمن مردم آن منطقه به این گیاه بون می گویند. زبان شناسان عرب می گویند واژه ی قهوه در اصل نام نوعی شراب بوده ، بعد ها نام این نوشیدنی شده است و همچنین می گویند ریشه این واژه ( قها ) به معنی بی اشتها بودن است زیرا در گذشته تصور بر این بود که این مایع باعث بی اشتهایی می شود. این واژه هم چنین از راه زبان ترکی به زبان های اروپایی هم راه یافته است.

امروزه قهوه در تمام کشورهایی که بین مدار راس السرطان در شمال و مدار راس الجدی در جنوب کره ی زمین قرار دارند کشت میشود. حدود ۷۷ کشور در جهان این ماده را تولید میکنند. در سال‌های اخیر کشور برزیل در جهان رتبه اول را به خود اختصاص داده‌است و ویتنام، کلمبیا و اندونزی به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

اکثر مناطق کشت عمده قهوه بر روی کمربند استوایی و مناطق پر باران قرار دارند. دانه‌های قهوه در هر منطقه عطر و بوی مخصوص به خود را دارد بر این اساس عموما قهوه تولیدی را به نام کشور یا منطقه تولید کننده می‌شناسند مانند قهوه جاوا، قهوه کلمبیایی، قهوه کنیا و…

نظر شما