مزایای حضور تجار و تولیدکنندگان ایرانی در عمان چیست؟

عمان می‌تواند به‌عنوان کشوری برای صادرات مجدد کالاهای ایرانی معرفی شود. این کشور به‌دلیل عضویت در سازمان تجارت جهانی با بسیاری از کشورهایی که ایران به‌دلیل سیاسی قادر به ارتباط با آنها نیست، در ارتباط است.

کد خبر : 43661 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۶/۲۵ - ۱۲:۵۴

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: ارزیابی اتاق مشترک ایران و عمان حاکی از این است که تجار ایران می‌توانند روی عمان به‌عنوان مقر جدید صادرات مجدد کالاها، حساب باز کنند. صدور روادید با هزینه کم و سرعت بالا، برقراری خط مستقیم کشتیرانی بین بنادر ایران و عمان و خط هوایی مستقیم، مزیت توسعه روابط اقتصادی با این کشور را افزایش داده است.

در نشست مشترک اتاق ایران و عمان اعلام شد که عمان می‌تواند به‌عنوان کشوری برای صادرات مجدد کالاهای ایرانی معرفی شود. این کشور به‌دلیل عضویت در سازمان تجارت جهانی با بسیاری از کشورهایی که ایران به‌دلیل سیاسی قادر به ارتباط با آنها نیست، در ارتباط است. از این‌رو، می‌توان به‌عنوان مقر جدید صادرات مجدد کالاهای ایرانی، روی این کشور حساب باز کرد. اواخر تیر امسال نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در سفری به عمان در دیدار با وزیر حمل‌و‌نقل و ارتباطات و وزیر صنعت و تجارت عمان ‌بر توسعه روابط سیاسی و اقتصادی دوطرفه تاکید کرده است. «فعال‌سازی موافقت‌نامه عشق‌آباد»، «آمادگی ایران برای ارائه تسهیلات به سرمایه‌گذاران و بازرگانان عمانی»، «رایزنی برای دسترسی به بازارهای آسیای میانه و آفریقا» و «آمادگی برای برگزاری هجدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و عمان» از مهم‌ترین سرفصل‌های مذاکره و گفت‌وگوی سیاست‌گذاران ایرانی و عمانی در دیدار اخیر بوده است.

تجارت با عمان

نگاهی به تجارت خارجی ایران و عمان در سال ۹۷ نشان می‌دهد این کشور خریدار ۷۲۹ میلیون دلار کالای ایرانی بود و در ازای آن ۴۳۳ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرد. در مجموع حجم مبادلات تجاری با عمان یک میلیارد و ۱۶۱ میلیون دلار بوده و تراز تجاری نیز مثبت ۲۹۶میلیون دلار و به نفع ایران است. عمان تنها کشور همسایه ایران است که در سال ۹۷ هم در صادرات به ایران و هم در واردات از ایران رشد ارزشی داشته است. البته به گفته تجار فعال در این بازار، راه طولانی برای جایگزینی عمان در پیش است. حتی روایات آماری نیز چنین موضوعی را تایید می‌کند. امارات همچنان از شرکای اصلی ایران است. آمارهای سال ۹۷ حکایت از آن دارد که صادرات به امارات ۵ میلیارد و ۹۵۵ میلیون دلار و واردات از این کشور ۶ میلیارد و ۵۶۷ میلیون دلار بوده است. البته در آخرین آمار منتشر شده از سوی گمرک، صادرات به امارات در ۵ ماه منتهی به مرداد افت بیش از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است (در پنج ماه منتهی به مرداد ۹۷ ارزش صادرات به امارات ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بوده، درحالی‌که در پنج ماه منتهی به مرداد ۹۸ میزان صادرات یک میلیارد و ۶۶۷ میلیون دلار ثبت شده است)، اما همچنان ارزش صادرات ایران به امارات قابل قیاس با صادرات به عمان نیست. البته در واردات شاهد رشد ارزشی نسبت به مرداد ۹۷ بوده‌ایم (در مرداد ۹۷ معادل ۲ میلیارد و ۶۶۸ میلیون دلار واردات از امارات ثبت شده و در مرداد ۹۸ این رقم به ۳ میلیارد و ۴۰ میلیون دلار رسیده است).

نظر شما