سمیعی در واکنش به ادعای توزیع 750 تن چای دولتی:

سرنوشت ۱۹ هزار و ۲۵۰ تن چای وارداتی چه شد؟

رئیس هیئت مدیره سندیکای چای گفت: آقایان با این آمارها می‌خواهند موضوع را به بیراهه بکشانند تا ۱۹ هزار و ۲۵۰ تن چای گم شود.

کد خبر : 43600 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۶/۲۳ - ۱۸:۱۳

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: رئیس هیئت مدیره سندیکای چای گفت: آقایان با این آمارها می خواهند موضوع را به بیراهه بکشانند تا ۱۹ هزار و ۲۵۰ تن چای گم شود.
برنامه “صبح و گفتگو” با موضوع واردات چای با ارز ۴۲۰۰ تومانی برای محرم و صفر در ارتباط تلفنی با رحمت سمیعی رئیس هیئت مدیره سندیکای چای از آنتن رادیو گفت وگو پخش شد.
سمیعی در برنامه “صبح و گفتگو” در پاسخ به این سوال که آیا چای دولتی توزیع شده یا خیر؟ گفت: ما این خبر را از طرف رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان شنیدیم که ۷۵۰ تن چای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومان در کشور توزیع شده که البته ما هنوز قیمت توزیع آن را نمی دانیم.
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا از چای داخلی استفاده نشده بیان داشت: سوال ما هم همین است، اینکه در سال رونق تولید از چای خارجی استفاده کنیم جای تأسف دارد، ما امسال ۲۵ هزار تن چای تولید می کردیم و بهتر بود ۷۵۰ تن از این تولیدات باکیفیت ایرانی در کشور توزیع می شد.
رئیس هیئت مدیره سندیکای چای افزود: مدیران کارخانجات داخلی به همه مساجد تا پنج کیلومتری خود چای رایگان می دهند لذا خوب بود حداقل این ۷۵۰ تن چای را از مدیران کارخانجات گیلان و مازندران خریداری می کردند.
این مقام مسئول مطرح کرد: طبق آمار اعلام شده توسط خود مسئولان، تا ۱۸ خرداد ماه امسال ۲۰ هزار تن چای با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شد. وقتی از گمرک سوال می کنیم که چرا آمار صحیحی ارائه نمی کنید این بهانه را مطرح می کنند که اگر اسامی کشورهای صادرکننده چای به ایران را اعلام کنند ممکن است تحریم شویم درصورتیکه خود کشورهای صادرکننده اطلاعات کافی و صحیح را به ما ارائه می کنند.
سمیعی این اعداد و ارقام اعلام شده مانند ۷۵۰ تن چای را غیرواقعی دانست و گفت: مصرف ماهانه چای در کشور ما شش هزار تن است. آقایان با این آمارها می خواهند موضوع را به بیراهه بکشانند تا ۱۹ هزار و ۲۵۰ تن چای گم شود ضمن اینکه قیمت توزیع آن هم مشخص نیست.
رئیس هیئت مدیره سندیکای چای تصریح کرد: کلمه “توزیع ۷۵۰ تن چای” برای بنده که تولیدکننده هستم شک برانگیز است. چرا دولت چای را توزیع می کند؟ یعنی مشخص نیست که آیا این چای قاچاق بوده و یا مسئله دیگری مطرح است؟
وی بیان داشت: سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده که مدعی توزیع این میزان از چای است، بنابراین باید ۲۰ هزار تن چای را توزیع می کرد نه ۷۵۰ هزار تن.
سمیعی با انتقاد از سیاست های غلط مسئولان و عدم حمایت از تولید در این حوزه گفت: ما روزانه ۷۵ هزارتن چای تولید می کردیم اما هم اکنون این میزان به دلیل عدم حمایت از تولیدکننده و سیاست های غلط به ۲۵ هزار تن رسیده است.
وی متذکر شد: ۷۵۰ تن چای خارجی توزیع شده رقمی نیست که برای تولیدکنندگان مزاحمتی ایجاد کند و اثر خاصی ندارد اما ناراحتی ما از این است که چرا از چای ایرانی خریداری نشده است؟ بنده معتقدم کسی که این ۷۵۰ تن را توزیع کرده باید درباره ۲۰ هزار تن واردات چای هم توضیح دهد.
سمیعی در پایان در رادیو گفت و گو تصریح کرد: واردکنندگان از خردادماه امسال چای را با ارز نیمایی وارد کردند اما قیمت های فعلی چای در بازار با ارز ۴۲۰۰ تومانی همخوانی ندارد. ما با واردکننده مشکلی نداریم و دست او را هم می بوسیم که چای کشور را تأمین کند اما این دولت است که باید پاسخگو باشد.

منبع: فصل اقتصاد

نظر شما