عوامل موثر بر قیمت جهانی چای چیست؟

قیمت چای در وهله‌ اول، بستگی به کیفیت آن دارد و کیفیت برگ چای نیز به عامل‌های مختلفی نظیر شرایط آب و هوایی، عملیات کشاورزی، طرز برداشت و شرایط فرآیند و عامل ژنتیکی وابسته است.

کد خبر : 42976 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۶/۰۶ - ۱۵:۵۶

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین از سوی دیگر، تعداد کشورهای تولیدکننده‌ی چای در جهان، چندان زیاد نیست و حدود ۵۰ کشور است که از میان این ۵۰ کشور هم، بیش‌ترین چای جهان توسط سه کشور تولید می‌شود که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.
در سال ۲۰۱۷ چین، هند، ژاپن و آمریکا بیش‌ترین فروش چای در جهان را داشتند. در پیش‌بینی‌های مربوط به سال ۲۰۱۸، در مورد میزان تولید و قیمت چای در جهان، حدس زده شده بود که میزان رشد میانگین تولید چای در چین ۱٫۴ درصد باشد.

هرچند به عقیده‌ برخی اقتصاددانان، افزایش دستمزدها در سطح جهان باعث مقدار جزئیِ افزایش قیمت چای خواهد شد اما طبق آمار بانک جهانی، قیمت چای از سال ۲۰۱۴ نوسان کمی داشته است و قیمت چای در سال ۲۰۱۶ به‌طور متوسط ۲٫۶۰ دلار بوده است.
هم‌چنین وضعیت آب‌وهوایی مناسب در مناطق تحت کشت چای در چین در سال ۲۰۱۷، باعث ثابت ماندنِ قیمت چای در این کشور که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان چای در جهان است، شد.
قیمت انواع چای در آفریقا از سال ۲۰۱۶ به ۲٫۳۰ دلار نزول کرد و پس از آن دوباره بالا رفت.

منبع:chaymarket

نظر شما