رنگ و بوی رانت در واگذاری مجوز برگزاری نمایشگاه؟

ادامه انتقاد از نحوه ارائه مجوز برگزاری نمایشگاه به تشکل‌های خصوصی

مدت‌هاست که موضوع مجوز برگزاری نمایشگاه‌ها به میدان نبرد برای تشکل‌ها و سازمان توسعه تجارت تبدیل شده و همواره تشکل‌ها خواستار این بوده‌اند که مجوز برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی به آن‌ها ارائه شود. نهایتا پس از پیگیری‌های تشکل‌ها، سازمان توسعه تجارت کارگروهی تخصصی تشکیل داد که بر فرایند برگزاری نمایشگاه‌ها نظارت کند.

کد خبر : 42717 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۵/۳۰ - ۱۶:۰۸

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین در این رابطه «سعید یزدان‌فر»، سرپرست معاونت توسعه صادرات کالا و خدمات این سازمان  گفت: چهار ماه است که این کارگروه تشکیل شده و نمایندگان اتحادیه‎ها نیز در آن حضور دارند. در این گارگروه تخصصی همه موارد مثل سابقه تشکل‌ها بررسی شده و سپس تصمیم‌گیری می‌شود.
وی با بیان اینکه اصل بر حمایت از تشکل‌هاست اما ساز و کار در کارگروه مشخص می‌شود، تاکید کرد: نگاه کارگروه تخصصی است، نه اینکه نگاه شخصی یا موردی به یک فرایند داشته باشد. تصمیمات سازمان تخصصی و حرفه‌ای بوده و از هر مجموعه‌ای بتواند برای افزایش صادرات فعالیت کند، حمایت می‌کند.
ای در حالی است که به گفته یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران هیچ یک از تشکل‌ها در این کارگروه نماینده‌ای ندارند.
«حسن احمدیان» در این رابطه  به ایرنا توضیح داد: بعد از مدت‌ها سازمان توسعه تجارت نهایتا کارگروهی تشکیل داده و مدعی است که نمایندگانی از مجری‌های نمایشگاهی در آن حضور دارند. در صورتی که افراد حاضر در این کارگروه بیشتر از جنس سازمان توسعه هستند و نماینده تشکل‌ها و حتی اتاق بازرگانی در آن حضور ندارند و بنابراین مجری برگزاری نمایشگاه‌ها بدون مشورت تشکل‌ها تعیین می‌شود.
وی ادامه داد: ما می‌گوییم اساسا باید مجوز برگزاری نمایشگاه‌ها به تشکل‌ها داده شود، اما سازمان مجوز را به یک مجری می‌دهد و از تشکلی می‌خواهند که بر روند کار نظارت کند. ما می گوئیم اول تشکل بعد مجری اما اعتقاد آن‌ها برعکس است.

نظر شما