درخواست صندق ضمانت صادرات برای افزایش اختیارات و جایگزینی به جای بانک‌ها

رئیس صندوق ضمانت صادرات ایران از ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهوری برای افزایش اختیارات این صندوق خبر داد.

کد خبر : 42566 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۵/۲۶ - ۱۶:۱۹

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین افروز بهرامی در این خصوص اعلام کرد: براساس نامه‌ای که با امضای رئیس اتاق بازرگانی ایران برای رئیس‌جمهور فرستاده‌ شده، درخواست کرده‌ایم تا امکاناتی در اختیار صندوق ضمانت صادرات قرار گیرد، به‌طوری‌که در مسیر جایگزینی با سیستم بانکی، بیشتر پیش برویم.او درباره اینکه صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی برای دریافت ضمانت‌نامه بانکی با مشکل روبه‌رو هستند،‌ به ایرنا گفت:‌ صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی به ضمانت‌نامه‌های مبتنی بر قرارداد احتیاج دارند تا بتوانند در مناقصه‌های بین‌المللی شرکت کنند.

کارفرمایان خارجی به دلیل تحریم بودن بانک‌های ایران، ضمانت‌نامه‌های ایران را قبول نمی‌کنند، اما از آنجا که صندوق ضمانت صادرات در لیست تحریم‌های آمریکا نیست،‌ صندوق ضمانت صادرات هم در کنار سیستم بانکی، این ضمانت‌نامه‌ها را صادر می‌کند. وی تصریح کرد: کارفرمایان بعضی کشورها ضمانت‌نامه‌‌های صندوق را پذیرفته‌اند، اما کارفرمایان بعضی کشورها هم ضمانت‌نامه بانکی قبول می‌کنند که برای آن هم مدلی پیدا کرده‌‌ایم؛ به این صورت که صندوق برای ESA ضمانت‌نامه صادر می‌کند و همتای خودمان در آن کشور، ضمانت‌نامه را برای بانک صادر می‌کند و نهایتا بانک هم آن را به کارفرما ارائه می‌دهد. این مدل در چند کشور پیگیری شده و جواب داده است.

بهرامی تصریح کرد: در این زمینه هم پیشنهادهایی ارائه شد که با امضای رئیس اتاق بازرگانی ایران برای رئیس‌جمهور ارسال شده است. در این نامه درخواست شده تا امکاناتی در اختیار صندوق ضمانت صادرات قرار گیرد تا بیشتر بتوانیم در مسیر جایگزینی با سیستم بانکی پیش برویم.

نظر شما