پروژه تسهیلات بلاعوض آبیاری به چایکاران شکست خواهد خورد/چهار شرط کارخانجات برای فزایش دوباره قیمت خرید تضمینی چه بود؟

رئیس هیأت مدیره سندیکای کارخانجات چای شمال افزایش بهای فروش چای خشک را مقدمه ای برای افزایش تدریجی بهای برگ سبز طی سال های آتی دانست.

کد خبر : 42165 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۵/۱۶ - ۱۷:۱۴

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین  سعید رحمت سمیعی گفت : اگر تهران پایتخت سیاسی، قم پایتخت مذهبی، اصفهان پایتخت معماری و هنر، و شیراز پایتخت شعر و ادب کشور است، لاهیجان نیز باید به عنوان پایتخت چای کشور نامگذاری و شناخته شود.

رئیس هیأت مدیره سندیکای کارخانجات چای شمال با اشاره به این که تاریخ چای ایران وامدار تلاش های فراوان مردم لاهیجان است، خاطرنشان کرد: در طی یک سال گذشته مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور از یک سو و پیگیری های استاندار اسبق گیلان، رئیس سازمان چای و نمایندگان مجلس از دیگر سو، باعث رونق و افزایش بهای برگ سبز و چای خشک شد.

وی با بیان این که تاکنون جلسات متعددی با مسئولین و دست اندرکاران صنعت چای کشور داشتیم، افزود: در نتیجه این نشست ها، زمینه ای مناسب برای آینده چای ایرانی فراهم آمد و افزایش کارشناسانه بهای برگ سبز، که مورد استقبال سازمان چای، اتحادیه های چایکاران و نیز سندیکا قرار گرفت، از آن جمله است.

سمیعی در ادامه با اشاره به چهار درخواست زیربنایی سندیکای کارخانجات چای شمال در این جلسات خاطرنشان کرد: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات چای، ادامه تعرفه ۲۰ درصدی واردات، منع جلوگیری از صادرات چای داخلی و عدم خروج چای تاریخ مصرف گذشته به اصطلاح سنواتی از انبارها، پیش شرط ها و لازمه بالا رفتن بهای برگ سبز بود.

گله چایکاران درباره قیمت برگ سبز به حق است

وی با بیان این که تحولات صورت گرفته به مذاق پایتخت نشینان منحصر گرا خوش نیامد، افزود: در این راستا وزارت جهاد کشاورزی طرحی را ارائه داد که علی رغم توافق بر افزایش بهای برگ سبز، با ایجاد تغییراتی در درصد قدر سهم مدیران کارخانجات چایسازی، ۵ میلیارد تومان از اعتبارات به نفع وزارتخانه کاهش یافت.

سمیعی با اشاره به این که هم اکنون قیمت چای خشک نه تنها به ارزش واقعی خود رسیده بلکه از آن فراتر رفته است، گفت: مطمئن باشید که اگر چای خشک به ارزش واقعی خود برسد، بهای برگ سبز کشاورزان نیز در فرآیندی یک الی دو ساله به ارزش واقعی خود خواهد رسید.

وی با اشاره به گله های به حق کشاورزان چایکار از نابرابری قیمت برگ سبز و خشک چای اظهار کرد: افزایش بهای برگ خشک فرآوری شده کارخانجات چایسازی به تدریج قیمت برگ سبز را به حدی خواهد رسانید که کشاورزان از آن رضایت کامل پیدا کنند.

سمیعی به اهمیت بالای اکوسیستم باغات چای اشاره کرد و افزود: باغات چای ابزار توسعه اکوتوریسم نیستند بلکه هدف معیشت کشاورزان بوده و باید به همین منظور به آنها نگریسته شود.

پروژه تهسهیلات بلاعوض آبیاری به چایکاران شکست خواهد خورد

وی با اشاره به گفته یکی از مسئولین در خصوص آمادگی برای اعطای ۹ میلیون تومان در هکتار تسهیلات بلاعوض جهت استقرار تاسیسات آبیاری تحت فشار باغات چای، گفت: از آنجایی که برای اجرای این طرح در هر هکتار، ۳ میلیون تومان بر عهده کشاورز خواهد بود، شکست آن حتمی است زیرا که کشاورزان از پس این هزینه بر نخواهند آمد.

سمیعی در پایان با بیان این که آبیاری تاثیر مثبتی بر افزایش عملکرد باغات چای و بهبود درآمد چایکاران دارد، یادآور شد: بهتر است که این طرح برای اجرایی شدن از سوی دولت به مناقصه گذاشته شده و توسط پیمانکار عملی شود.

منبع:سایت علم و فناوری در گیلان

نظر شما