حذف چهارصفر مشکلی را حل نمی‌کند

رئیس مرکز پژوهش های اتاق اصناف ایران حذف چهار صفر از پول ملی را به تنهایی یک اقدام ناقص و هزینه بر دانست و گفت: این کار مشکلی را از اقتصاد کشور حل نمی کند.

کد خبر : 42084 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۵/۱۴ - ۱۵:۰۸

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین محمد باقر معتمد در برنامه گفت و گوی اقتصادی بیان کرد: هر یک ریال در سال ۱۳۰۸ معادل یکصد و ۸ هزار و ۵۵ میلیونیوم گرم طلای خالص ( معادل ۴۵۰۰ تومان فعلی) بود و در همین سال هم به واحد پول ملی ما تبدیل شد.
وی با اشاره به اینکه ایده حذف صفر از پول ملی برای اولین بار در سال ۱۳۷۲ مطرح شد افزود: این موضوع مجددا در سال ۱۳۸۶ مطرح شد تا جایی که بانک مرکزی با راه اندازی یک سایت از مردم نظرسنجی کرد اما تا سال ۱۳۹۵ فراموش شد. نظر کابینه دولت یازدهم به اصلاح پول ملی و تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان عنوان شد که این تصمیم هم برگرفته از لایحه بانک مرکزی بود.
رئیس مرکز پژوهش های اتاق اصناف ایران خاطرنشان کرد: رئیس کل بانک مرکزی در زمان دولت یازدهم مطرح کرد که حذف صفر در کار نیست و به دنبال فرهنگ عمومی این کار است تا اینکه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۷ دولت با رونمایی از یک ایران چک ۵۰ هزار تومانی جامعه را تست کرد که ۵۰ آن بسیار خوانا و مشخص بود و چهار صفر آن در زیر سایه قرار داده شد و سرانجام هیئت دولت در نهم مردادماه حذف چهار صفر از پول ملی را تصویب کرد.
این کارشناس اقتصادی با اشاره استدلال دولت از این تصمیم عنوان کرد: حفظ کارایی پول ملی، تسهیل و بازیابی ابزارهای پرداخت نقد در تبادلات پولی داخلی، هماهنگی با فرهنگ و عرف جامعه درباره واحد پول ملی رواج یافته، کاهش هزینه چاپ و نشر اسکناس و رفع مشکلاتی از قبیل استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات ساده روزمره، معضلات شمارش و حمل حجم بالای اسکناس از جمله استدلال های عنوان شده از سوی دولت برای حذف چهار صفر از پول ملی است.
معتمد این تصمیم را به تنهایی یک اقدام ناقص و هزینه بر دانست و گفت: برداشتن چهار صفر مشکلی را از اقتصاد کشور حل نمی کند چرا که معیشت، امنیت و منافع ملی و تولید و اشتغال در اولویت هستند.
وی با بیان اینکه رشد اقتصادی منفی و یا صفر در ایران با حذف صفر به تعادل نمی رسند تأکید کرد: بهتر است زیرساخت های اقتصادی، ساختار بودجه، نظام مالی و ارزی کشور اصلاح شوند.
معتمد ضمن تصریح بر اینکه اصلاحات اقتصادی مجموعه ای به هم پیوسته است، مهم ترین مسئله را تولید و رونق تولید دانست و افزود: ۶۰۰ هزار واحد تولیدی کوچک و متوسط در اصناف داریم که اگر حذف چهارصفر به تولید و رشد بیشتر آن کمک کرده و مواد اولیه را آسان تر تامین کند با آن موافقیم اما این کا اولویت پنجم و ششم کشور است.
رئیس مرکز پژوهش های اتاق اصناف ایران در خاتمه حذف چهار صفر از پول ملی را نیازمند پژوهش و مطالعه بیشتری دانست و تأکید کرد: مجلس شورای اسلامی باید با دقت این موضوع را بررسی کند.

نظر شما