محسن نقاشی
دبیر اجرایی فدراسیون تشکل های صنایع غذایی کشاورزی در یادداشتی مطرح کرد

نااهلی وزارت صنعت برای تصدی بازرگانی محصولات کشاورزی

دبیر اجرایی فدراسیون تشکل های صنایع غذایی کشاورزی ایران در یادداشتی از توقف اجرای قانون انتزاع و انتقال اختیارات بازرگانی وزارت کشاورزی به وزارت صمت انتقاد کرد.

کد خبر : 41912 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۵/۱۰ - ۱۷:۱۰

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین محسن نقاشی نوشت: با تصمیم سران قوا مبنی بر انتقال شرکت بازرگانی دولتی ایران (GTIC) از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صنعت،  این وزارتخانه مسئول تنظیم بازار شد. حال این سوال ایجاد می‌شود که آیا واگذاری بازرگانی بخش اعظم کشاورزی کشور به وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند ثمربخش باشد؟ آیا زمان زیادی از فاجعه کمبود مواد اولیه که عجب تعطیلی کارخانجات شده می گذرد؟ زمانی که عده ای با بلعیدن ارزهای چهار هزار و ۲۰۰ تومانی به آسمان ها پرواز کردند؟ آیا سال های دوری از سونامی کارت های بازرگانی که  جهت کارتن خواب ها و پیرزن و پیرمردهای ۸۰ ساله صادرر شده، می گذرد؟ ايا تسهیلات هزاران میلیاردی که بدون هيچ وثیقه‌ای پرداخت شده تاثیر مثبتی در صنعت خودروسازی داشته است که بی کیفیت‌ترین ارابه‌های های مرگ را با قیمت‌های آنچنانی در بازار عرضه کرده‌اند؟ و هزاران اما و اگر دیگر که امروز تولید را به فلاکت رسانده است.

آیا وزارت صمت در این چند اخیر سال اقدامات قابل توجهی داشته است که تنظیم بازار بادمجان گوجه، سیب و پرتغال را هم می خواهد برعهده بگیرد؟  اصولا مدیریت معدن، خودرو، فولاد و سیمان چه سنخیتی با سبزی و گندم دارد؟ این دوستان تا دیروز مخالف تولید گندم بودند و اگر استراتژی آنها بیش می رفت و در گندم خودکفا نمی شدیم.

آیا وزارت صمت سمت وسوی فعالیت‌های مرتبط با محصولات غذایی را می‌داند؟ در دنیایی که اغلب کشورها وزارت غذا دارند، ما غذای کشور را به متصدیان معدن فولاد و خودرو می دهیم. گویی این سنت شده است که ارگانی که کار را درست انجام دهد، هدف همه پیکان ها قرار گیرد. در بازار شب عید که تمام قیمت‌ها به شکل افسانه‌ای پرواز می کرد و اوج می گرفت، قیمت میوه های شب عید را چه کسانی تنظیم و از نجومی شدن آن
جلوگیری کردند؟ ای کاش در مقابل چنین تصمیماتی قانون اجرا می شد؛ مثلا همین چهار روز پیش معاونت حقوقی رئیس در بخشنامه ای به تمام ارگان‌های دولتی دستور داد که قانون بهبود محیط کسب و کار را اجرا کنند…

نظر شما