حمیدرضا موثقی:تعرفه ۲۱درصدی واردات رسمی با ارز نیمایی موجب افزایش قاچاق چای شده است/ پیش‌بینی از تولید چای ایرانی بین ۱۵ تا ۲۰ هزار تن است

رئیس اتحادیه بازرگانان و توزیع‌کنندگان چای کشور می‌گوید حذف ارز ۴۲۰۰ از یکسو موجب ۳ برابر شدن قیمت چای و از سوی دیگر موجب اقبال به چای ایرانی شده است.

کد خبر : 41752 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۵/۰۷ - ۱۲:۴۷

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین رئیس اتحادیه بازرگانان و توزیع‌کنندگان با بیان اینکه مصرف سالانه چای قبلا تا ۱۲۰هزار تن بود اما در سال۹۷ به‌دلیل کاهش قدرت خرید این میزان به ۸۰هزار تن کاهش یافت، گفت: از این میزان مصرف ۲۰هزار تن از طریق تولید داخل و تا ۶۵هزار تن از طریق واردات تامین شده است.
حمید‌رضا موثقی‌ با اشاره به اینکه هنوز آمار میزان تولید و مصرف چای در سال‌۹۸ مشخص نشده، افزود: شرایط اقتصادی خانوارها به‌گونه‌ای است که نمی‌توان پیش‌بینی درستی از میزان مصرف چای وارداتی و داخلی در سال‌جاری داشت. اما پیش‌بینی تولید امسال ۱۵تا ۲۰هزار تن است.
او در مورد افزایش قیمت چای در بازار، گفت: در یک ‌ماه گذشته با حذف ارز ۴۲۰۰تومانی چای و تبدیل آن به ارز نیمایی، قیمت چای خارجی تا ۳برابر افزایش یافت و این افزایش قیمت موجب اقبال به چای ایرانی و رشد ۱۰۰درصدی قیمت آن شد.
موثقی قیمت هر کیلوگرم چای ممتاز ایرانی در بازار را ۶۰ هزار تومان اعلام کرد و به همهشری توضیح داد: چای ممتاز بهاره تمام‌شده و چای داخلی تابستانه و پاییزه که کیفیت پایین‌تری دارند، با قیمت کمتر در حال عرضه در بازار هستند.

تسریع تغییر ذائقه مصرف چای ایرانی

رئیس اتحادیه بازرگانان و توزیع‌کنندگان چای در بیان تفاوت چای ایرانی با خارجی، توضیح داد: در مزارع چای شمال باقیمانده سموم را نداریم و از سوی دیگر در تولید این چای از افزودنی‌ها و رنگ استفاده نمی‌شود. او گفت: در ۳سال گذشته مصرف چای ایرانی افزایش داشته است. موثقی گفت: افزایش قیمت چای خارجی، بهبود کیفیت تولید و عرضه چای ایرانی موجب شده از ۳سال پیش به این سو، چای تولید داخل در انبارها و کارخانه‌های چای دپو نشود. او افزود: تعرفه ۲۱درصدی واردات رسمی با ارز نیمایی موجب پررنگ‌تر‌شدن قاچاق چای شده اگرچه هیچ آمار رسمی در مورد میزان چای قاچاق نداریم اما رشد قیمت تمام‌شده واردات رسمی و نیاز ۷۰هزارتنی بازار به چای خارجی می‌تواند انگیزه‌های قاچاق چای را بیشتر کند.

نظر شما