اظهارات سرپرست استانداری گیلان در جشنواره ملی چای

حذف ارز دولتی از واردات و افزایش خرید تضمینی از مهمترین اقدامات دولت بود/ مانع ورود چای سنواتی به بازار شدیم

سرپرست استانداری گیلان با تصریح اینکه چای‌کاری صنعتی راهبردی است، گفت: حمایت از کشاورزی از جمله چای و نیز فعالان آن، از برنامه های مستمر دولت است.

کد خبر : 41000 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۴/۲۰ - ۲۲:۵۰

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: ارسلان زارع عصر پنجشنبه در جشنواره ملی چای کشور که در لاهیجان برگزار شد، اظهار داشت: در راستای برنامه و سیاست اقتصاد مقاومتی و تحقق شعار رونق تولید، حمایت از کشاورزی و کشاورزان از برنامه‌های مستمر دولت تدبیر و امید است و از سال گذشته تاکنون، دولت اقدامات مؤثری برای حفظ و توسعه اشتغال و مقرون به صرفه بودن فعالیت چای کشور که به طور عمده در استان گیلان متمرکز است، انجام داده است.

وی یکی از مهمترین اقدامات مهم و تأثیر گذار را حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات چای که باعث افزایش قیمت چای داخلی و افزایش قدرت رقابت پذیری چای داخلی شد، دانست و ادامه داد: صدور مجوز صادرات چای داخلی و لغو ممنوعیت صادرات چای که علاوه بر ارزآوری برای کشور در افزایش قیمت چای داخلی نیز مؤثر بود، یکی دیگر از اقدامات است.

زارع عدم کاهش تعرفه واردات چای خارجی که باعث شد قیمت آن تقلیل نیابد و قدرت رقابت چای داخلی حفظ شود و همچنین جلوگیری از ورود چای سنواتی و انبار شده سال‌های قبل به بازار را سایر اقدامات اثرگذار این حوزه عنوان کرد.

زارع افزود: در سال زراعی جاری تا امروز حدود ۶۷ هزار تن برگ سبز چای به ارزش اقتصادی ۲۰۲ میلیارد تومان از چای‌کاران خریداری شده و تا حال حاضر حدود ۱۷۰ میلیارد تومان از این مبلغ معادل ۸۳ درصد، به حساب آنان واریز شده که موضوعی بی سابقه یا کم سابقه است که دولت و کارخانجات همزمان به تعهدات خود در قبال چای‌کاران به موقع عمل کرده باشند.

وی خاطرنشان کرد: امسال با پیشنهاد استانداری و پیگیری نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و موافقت شورای اقتصاد، قیمت تصویب شده برگ سبز چای مورد بازنگری قرار گرفت و نرخ برگ سبز درجه یک از ۳,۲۷۵ تومان به ۳,۶۰۰ تومان و درجه دو نیز از ۱,۸۴۹ تومان به ۲,۲۰۰ تومان افزایش یافت که با این تصمیم، حدود ۴۰ میلیارد تومان به درآمد کشاورزان اضافه شد.

سرپرست استانداری گیلان از کشاورزان و فعالان صنعت چای خواست با استفاده از ظرفیت حمایت دولت خصوصاً تسهیلات بلاعوض بخش آبیاری تحت فشار و بهره گیری از آموزش و فنآوری، به بهبود فرآوری و بسته بندی با کیفیت تر محصول توجهی جدی داشته باشند تا علاوه بر بازار داخلی، در افزایش سهم بازارهای بین المللی موفق تر باشند و میزان ارزآوری صادرات چای که در سال گذشته ۲۰ میلیون دلار بود، افزایش یابد.

زارع در خاتمه سخنانش ابراز امیدواری کرد که میزان برداشت چای تولیدی طی سال جاری از مرز ۱۱۵ هزار تن فراتر رود.

وی همچنین از غرفه‌های برپا شده در نخستین جشنواره ملی چای کشور بازدید کرد.

در استان‌های گیلان و مازندران ۲۵ تا ۲۸ هزار هکتار باغ چای وجود دارد که ۹۰ درصد این باغ‌ها در گیلان واقع است. برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می‌گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می‌شود.

لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده و سازمان چای کشور در این شهرستان قرار دارد.

نظر شما