استقرار ۵ واحد بسته‌بندی چای در چابهار برای صادرات و واردات چای هند، کنیا و اندونزی

معاون اقتصادی منطقه آزاد چابهار می‌گوید که در این منطقه یش از ۷۰ واحد تولید محصولات غذایی از جمله واحد تولید چای آغاز به کار کرده است.

کد خبر : 40869 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۴/۱۷ - ۱۵:۵۲

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین غلام‌رضا پناه در گفت‌وگو با ایسنا اظهار داشت: سالانه یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج در کشور تولید می‌شود و ۵۰۰ هزار تن کسری را نیز ایران عمدتاً از هندوستان و بخشی از پاکستان تأمین می ‎ کند.

وی افزود: چابهار به‌دلیل نزدیکی به پاکستان و هندوستان مکانی به‌صرفه برای ایجاد واحدهای فراوری برنج است، برهمین مبنا شهرک تخصصی برنج در منطقه آزاد چابهار ایجاد شده و این شهرک همین حالا با ظرفیتش می‌تواند تمام ۵۰۰ هزار تن برنج واراتی به کشور را فراوری و روانه بازار کند.

معاون اقتصادی منطقه آزاد چابهار به ایسنا گفت: با توجه ویژگی‌های ذکر شده برای چابهار هرتن برنج در صورتی که در این واحدها فرآوری و بسته‌بندی شود ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار صرفه اقتصادی خواهد داشت.

پناه همچین با اشاره به توانایی چابهار و منطقه آزاد برای تبدیل شدن به یک هاب توزیعی گفت: با توجه به مزیت‌های رقابتی که ما در منطقه داریم و هم‌چنین دسترسی آسانی که بازارهای آسیای میانه و شرق اروپا داریم ایجاب می‌کند که چابهار به هاب تولید و توزیع محصولات غذایی این‌ بازارها تبدیل شود، بنابراین در وهله اول با توجه به تمایل شدید افغان‌ها تأمین بازارهای افغانستان و بخشی از بازارهای داخلی را پیش‌بینی کردیم و همین حالا بیش از ۷۰ واحد تولید محصولات غذایی شامل برنج،چای و .. در منطقه مستقر شدند و بخشی هم در حال ساخت هستند.

وی هم‌چنین با اشاره به استقرار ۵ واحد تولید چای در منطقه گفت: این واحدها چای وارداتی خود را از هند،اندونزی و کنیا وارد، فراوری و بسته‌بندی کرده و علاوه‌بر تامین نیاز داخل به آسیا و حتی اروپا صادر می‌کنند.

نظر شما