چرا بازنگری در قانون نظام صنفی ضروری است؟

عضو اتاق اصناف ایران توضیح داد که چرا تغییر و اصلاح قانون مربوط به قانون نظام صنفی کشور ضروری است. این قانون آخرین باردر سال ۹۲ اصلاح شد؟

کد خبر : 40291 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۴/۰۳ - ۱۴:۰۷

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین حمیدرضا رستگار در یک برنامه رادیویی با اشاره به  آخرین اصلاحات قانون نظام صنفی در سال ۱۳۹۲  گفت: با توجه به شرایط فعلی اقتصاد و تشکیل اتحادیه ها و رسته های جدید، بازنگری در برخی مواد قانون نظام صنفی ضروری به نظر می رسید از این رو اتاق اصناف بازنگری درخصوص برخی مفاد و مواد قانونی را پیشنهاد کرد.
کارشناس مسائل اقتصادی، تداخل برخی دستورالعمل های دخالتی دولت را از مشکلات اصلی اصناف برشمرد و گفت: به عنوان مثال سازمان صنعت و معدن در برخی موارد بخش نامه ای را صادر می کند که با اصل ذاتی حوزه توزیعی در تداخل است. ما از دولت انتظار کمک نداریم اما می خواهیم موانعی را که خود با قوانین ایجاد کرده، از سر راه ما بردارد. البته این قوانین عامدانه نیست بلکه مشکل اینجاست که افرادی صاحب نظر شده اند که از وضعیت اصناف اطلاع کافی ندارند.
رستگار به نقش اصناف در توزیع مویرگی کالا در جامعه اشاره کرد و گفت: آخرین حلقه مصرف در اجتماع در کلیه موضوعات با ما سروکار دارد اما متاسفانه نقش اساسی اصناف مورد توجه واقع نمی شود.
وی همچنین درخصوص اجرای قانون صندوق های مکانیزه گفت: زیرساخت این قانون(صندوق های مکانیزه و دستگاه پز) هنوز فراهم نیست بطوریکه بسیاری از صنوف به ویژه در شهرها و روستاهای دورافتاده امکانات اینترنتی برای این کار را ندارند.
عضو اتاق اصناف با بیان اینکه برخی قوانین نوع فعالیت کسبه را دچار مشکل کرده و مانع از فعالیت افراد ضابطه مند شده گفت: هر کسی که در این نظام اقتصادی قانون را رعایت کرده دچار مشکل شده است.

نظر شما