دستورالعمل جدید ارزی بانک مرکزی مشکل ارز صادراتی را حل نمی‌کند

گلایه‌های صادر کننده چای ایرانی به ۲۲ کشور جهان

یک فعال صنعت چای کشور می‌گوید با وجود همه مشکلاتی که در مسیر صادرات وجود داشته اما توانسته چای خودش را به ۲۲ کشور صادر کند.

کد خبر : 40238 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۴/۰۲ - ۱۰:۲۵

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین محمد ساجد اظهار کرد: با وجود مشکلات زیاد در مسیر صنعت چای کشور، به ۲۲ کشور صادرات چای داشته‌ایم.خیلی از زمین‌های شمال کشور زیر کشت چای است ولی به‌دلیل ارزانی چای ایرانی موفق شدیم حتی به کشورهایی که تولیدکنندگان چای هستند صادرات داشته باشیم.

وی در رابطه با فعالیت شرکت متبوعش گفت: این شرکت ۳۸ سال سابقه فعالیت در زمینه صنعت موادغذایی دارد و با برندهای مختلف سهم چشمگیری در بازار داشته و به شکل تخصصی در حوزه چای و برنج فعال هستیم.

ساجدی با اشاره به تولید تن ماهی و دستیابی به‌عنوان صادرکننده نمونه در چای ایرانی، مشکلات مربوط به واردات مواد اولیه را برشمرد و گفت: برخی از مواد اولیه ما وارداتی است و مشکلات متعددی در زمینه واردات مواد اولیه داریم. متاسفانه وجود بخشنامه‌های متعدد خرید، دریافت مجوز، ثبت‌سفارش و موارد دیگر را سخت کرد و هر چه جلوتر می‌رویم سخت‌تر می‌شود. بخشنامه‌ها لحظه‌ای شده است، همه اینها ضربه به تولید و تولیدات موادغذایی است.

ساجد به دنیای اقتصاد گفت: صدور مجوز گاهی اوقات از یک وزارتخانه به وزارتخانه دیگر منتقل می‌شود. این مساله عدم ثبات ایجاد می‌کند؛ زمانی زیرنظر وزارت صمت بودیم و زمانی زیرنظر وزارت جهاد کشاورزی. مثلا در بخش برنج قوانینی وضع شده که واردکننده در این شرایط نابسامان ارزی باید ریسک کرده و برنج خریداری شده را به گمرک بیاورد و ثبت‌سفارش انجام دهد؛ در همین حین امکان دارد تخصیص ارز صورت نگیرد و واردکننده با ضرر زیادی روبه‌رو شود.

وی افزود: امکان دارد قوانین تخصیص ارز از ۴۲۰۰ به نیمایی تغییر کند و این مابه‌التفاوت را واردکننده باید از جیب دهد، به نظر من برای اعمال قوانین باید فرصت کافی به واردکننده داده شود، نه اینکه یک روزه قوانین تغییر کنند.

نظر شما