آب بسته بندی

آیا در ایران اضافه کردن شیرین کننده و طعم دهنده به آب بسته‌بندی مجاز است؟

یکی از مخاطبان پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین این پرسش را از ما مطرح کرده است که آیا اضافه کردن شیرین کننده به آب آشامیدنی بسته بندی مجاز است یا خیر؟

کد خبر : 40122 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۳/۳۱ - ۰۹:۳۹

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین انجمن تولیدکنندگان آب های معدنی و آشامیدنی ایران به این پرسش اینگونه پاسخ داده است:

آب آشامیدنی در ظروف بسته بندی و بطور طبیعی دارای املاح بوده و یا به آن اضافه می‌شود همچنین می‌تواند بطور طبیعی دارای گاز کربنیک باشد و یا اینکه به آن اضافه شود از سوی دیگر افزودن هرگونه مواد دیگر مانند شیرین کننده و طعم دهنده به آن مجاز نمی‌باشد.

  • تذکر۱ : آبهای طعم دار بر اساس استاندارد ملی ایران در زیر گروه نوشابه های گاز دار تعریف می‌گردند و تعریف مذکور در حال حاضر در استاندارد شماره ۱۲۵۰ و در قسمت ۴-۱-۳ تحت عنوان ” نوشابه های گازدار نوع طعم دار و بدون رنگ ” ارائه شده است. (بطور معمول آبهای طعم دار با هدف ایجاد احساس گوارایی بیشتر نزد مصرف کننده به صورت گازدار تولید میگردند لذا بدلیل وجود مواد افزدونی ، شیرین کننده و گاز در زیر گروه نوشابه های گازدارقرار گرفته اند )
  • تذکر ۲ : از آنجا که اضافه نمودن ترکیبات مختلف همچون الکترولیتها و قند و یا ویتامینها به آب موجب تغییر ترکیب آب می‌گردد لذا آب‌های ورزشی و آب‌های ویتامینه بر اساس استاندارد ملی ایران در زیر گروه نوشابه‌های ورزشی تعریف می‌گردند و تعریف مذکور در حال حاضر در استاندارد شماره ۶۶۹۳ ارائه شده است. به طور کلی نوشابه ورزشی نوشابه اي است حاوي قند و الكتروليت هاي مختلف كه مصرف آن به جبران آب ، انرژي و مواد معدني از دست رفته بدن كمك مي كند و نوشابه های ورزشی خود به انواع ایزوتونیک Isotonic ، هایپرتونیک Hypertonic و هیپوتونیک Hypotonic تقسیم می‌شوند.

نظر شما