خرید تضمینی چای

اختلاف نظر درباره زمان اعمال قیمت جدید خرید تضمینی چای

با افزایش مجدد قیمت خرید تضمینی چای توسط شورای عالی اقتصاد در سال ۱۳۹۸ اکنون دو دیدگاه در میان کشاورزان، کارخانه داران و سازمان چای درباره زمان اعمال این تصمیم وجود دارد.

کد خبر : 40080 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۳/۳۰ - ۰۹:۵۱

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین  با انتشار صورت جلسه شورای عالی اقتصاد افزایش مجدد قیمت خرید تضمینی چای در سال ۱۱۳۹۸ از هرگونه شک و گمانی زدوده شد و رنگ واقعیت به خود گرفت. بر پایه این صورت جلسه قیمت خرید تضمینی چای درجه یک از  ۳۲ هزار ۷۵۰ ریال به ۳۶ هزار ریال و قیمت چای درجه ۲ از ۱۸۹۴۲ ریال به ۲۲ هزار ریال افزایش یافته است.

در مصوبه شورای عالی اقتصاد آمده که این شورا در نشست تاریخ ۱۳۹۸/۰۳/۱۳ افزایش قیمت خرید تضمینی چای را مصوب کرده است و در همین نامه اشاره شده تاریخ درخواست وزارت جهادکشاورزی برای افزایش قیمت ۱۳۹۸/۰۲/۳۱ است . تاریخ آغاز خرید تضمینی در سال ۱۳۹۸ هم از اول اردیبهشت ما بوده است.

اکنون با تصمیم شورای عالی اقتصاد گویا دو دیگاه در میان کشاورزان، کارخانه‌داران و سازمان چای وجود دارد. کشاورزان با این استدلال که قیمت قبلی خرید تضمینی از اساس غیرمنصفانه بوده خواهان آن هستند که قیمت جدید خرید تضمینی از همان تاریخ اول اردیبهشت ماه لحاظ شود و تعاونی ها و اتحادیه کشاورزان به دنبال آن هستند که با جمع آوری امضاء این امر را محقق کنند. از همین رو عباس محب خواه دبیر اجرائی خانه کشاورز غرب گیلان و مدیر کارخانه چایسازی حشمت فومن روز گذشته اعلام کرد که با توجه به افزایش قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای لازم است که که مطالبات چایکاران باید از اول اردیبهشت با نرخ های جدید پرداخت شود.
دبیر اجرایی خانه کشاورز غرب گیلان همچنین گفت که کارخانجات چایسازی غرب گیلان از این تصمیم در راستای حمایت از چایکاران  حمایت کرده و موافقت خویش را اعلام می کنند.
از طرف دیگر  برخی اخبار حاکی از آن است سازمان چای که رایزنی گسترده‌ای برای افزایش قیمت خرید تضمینی داشت و البته برخی کارخانجات بیشتر بر این نظر هستند که قیمت جدید خرید تضمینی باید از تاریخ اول خرداد اجرایی شود و این افزایش قیمت شامل خریدهای اول تا آخر اردیبهشت نشود.

 

نظر شما