خسارت‌های ارز 4200 به تولید، تجارت و قیمت‌ها

حذف ارز دولتی واسطه‌ها و امضاهای طلایی را از بین می‌برد

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه حذف ارز دولتی واسطه‌‌ها و رانت‌ها را از بین می‌برد، گفت: ما باید شرایط اقتصادی کشور را به سمت حذف رانت و امضاهای طلایی سوق دهیم.

کد خبر : 40058 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۳/۲۹ - ۲۰:۴۱

پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین: عباس آرگون ، در رابطه با تغییر سیاست‌های ارزی دولت که قرار است، در جلسه سران سه قوه در مورد آن تصمیم‌گیری شود، گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست مصرف‌کننده واقعی نمی‌رسد و پرداخت ارز دولتی، موجب رانت برای عده‌ای خاص شده است.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افزود: اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات کالاهای اساسی در اصل دادن یارانه غیر مستقیم است، در حالی که بهتر است با پرداخت مستقیم این یارانه به قشر کم درآمد جامعه، اجازه دهیم که آنها خودشان برای نحوه هزینه کرد این یارانه تصمیم‌گیری کنند.
وی با تاکید بر اینکه با حذف ارز دولتی واسطه‌ها و رانت‌ها از بین می‌رود، بیان داشت: ما باید شرایط اقتصادی کشور را به سمت حذف رانت و حذف امضا‌های طلایی سوق دهیم.
آرگون با اشاره به پرداخت یارانه سوخت بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی سوخت در سال گذشته بیان داشت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی یک تصمیم شجاعانه می‌خواهد.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: اگرچه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ممکن است تورم را افزایش دهد، اما به هر حال باید به این موضوع توجه داشته باشیم که این کار یک جراحی اقتصادی است که بدون درد و خونریزی امکان‌پذیر نیست، اما قطعا نتایج مثبتی را به همراه خواهد داشت.
وی گفت: هر چه شرایط اقتصادی‌مان را به شرایط موجود در بازار نزدیک‌تر کنیم، رانت‌ها از بین رود و به شفافیت کمک می‌شود.
وی در مورد توزیع کوپنی کالاهای اساسی در صورت حذف ارز دولتی گفت: این کار بازگشت به عقب است. دولت با برنامه‌ریزی در صورت آزاد سازی قیمت‌ها می‌تواند از اقشار آسیب‌پذیر جامعه حمایت کند و نیاز به توزیع کالاهای اساسی به صورت کوپنی نیست، زیرا خود این موضوع باز هم ممکن است، منجر به رانت برای عده‌ای خاص شود.
امیر باقری در جلسه اخیر شورای هماهنگی توسعه صادرات ایران اعلام کرد که در جلسه پنج‌شنبه ستاد اقتصادی که با حضور رئیس جمهور برگزار می‌شود، قرار است در مورد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی یا ماندن آن تصمیم‌گیری شود.

منبع: فارس

نظر شما