ضرورت تشکیل سمت قائم مقام بازرگانی در وزارت صمت

احیاء وزارت بازرگانی ۲ هزار میلیارد تومان هزینه به کشور تحمیل می‌کند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید تشکیل وزارت بازرگانی نه تنها کمکی به ساماندهی بازار نمی‌کند بلکه حدود دو هزار میلیارد تومان برای دولت هزینه دارد.

کد خبر : 40044 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۳/۲۹ - ۱۶:۳۰

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین محمدرضا منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ، با اشاره به نامه نمایندگان خطاب به رئیس‌جمهور مبنی براینکه تشکیل وزارت بازرگانی به‌نفع مردم و کشور نیست ، گفت: تشکیل وزارتخانه جدید هزینه هنگفتی به کشور تحمیل می‌کند؛ براساس گزارش‌های رسیده ایجاد وزارت بازرگانی حدود دو هزار میلیارد تومان برای دولت هزینه دارد و این موضوع در شرایطی که دولت توانایی پرداخت حقوق‌ نیز ندارد، منطقی نیست.
نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی افزود: در صورت موافقت مجلس با تشکیل وزارت بازرگانی، حل‌‌وفصل اختلافات بین دو وزارتخانه بر سر مواردی مانند حوزه اختیارت و وظایف و… حداقل شش ماه زمان نیاز دارد و عملاً در این بازه زمانی بازار بدون متولی رها خواهد شد و تمامی مسئولان به دنبال پُست جدید هستند.
لغو قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی واردات را افزایش می‌دهد
وی اظهار کرد: اگر وزارت بازرگانی تشکیل شود، قانون «تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی» لغو می‌شود این در حالی است که با تصویب و اجرای این قانون، کشور در تولید و صادرات محصولات کشاورزی پیشرفت زیادی کرد.
اگرچه مجلس در بودجه سال ۹۸ دولت را ملزم کرد ۱۴ میلیارد دلار برای تامین کالای اساسی موردنیاز مردم تخصیص دهد و این اعتبار را از طریق کالابرگ به دست مصرف کننده برساند اما با گذشت سه ماه از سال جاری دولت تاکنون اقدامی برای عملیاتی کردن این مصوبه انجام نداده است
بهترین روش برای ساماندهی بازار داخلی استفاده از کوپن یا کالابرگ الکترونیکی است
این نماینده مردم در مجلس دهم افزایش واردات محصولات کشاورزی و ضرر و زیان کشاورزان را یکی از اثرات نامناسب تشکیل وزارت بازرگانی دانست و خاطرنشان کرد: بهترین روش برای ساماندهی بازار داخلی استفاده از کوپن یا کالابرگ الکترونیکی است. اگرچه مجلس در بودجه سال ۹۸ دولت را ملزم کرد ۱۴ میلیارد دلار برای تامین کالای اساسی موردنیاز مردم تخصیص دهد و این اعتبار را از طریق کالابرگ به دست مصرف کننده برساند اما با گذشت سه ماه از سال جاری دولت تاکنون اقدامی برای عملیاتی کردن این مصوبه انجام نداده است.
ساماندهی بازار تنها با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی محقق می‌شود
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت سه بار لایحه تفکیک وزارت بازرگانی از صنعت را به مجلس ارائه کرد و در تمامی مواردبا این امر مخالفت شده، ادامه داد: تفکیک وزارت بازرگانی از صنعت نه تنها تاثیری بر کنترل قیمت‌ها و اصلاح وضعیت بازار ندارد بلکه وضعیت را وخیم‌تر می‌شود، دولت اگر به دنبال ساماندهی بازار است باید ارز ۴۲۰۰ هزار تومانی را حذف کرده و به جای آن یارانه نقدی یا بُن خرید کالا به مردم دهد

نظر شما