مهرداد بائوج لاهوتی

نماینده لنگرود: ۷ هزار هکتار باغ چای دچار تغییر کاربری شده است

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی می گوید که ۷ هزار هکتار باغ چای در شمال ایران به دلایل مختلف از جمله مهاجرات دچار تغییر کاربری شده اند.

کد خبر : 40031 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۳/۲۹ - ۰۹:۴۶

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین مهرداد لاهوتی در خصوص افزایش مهاجرت ها به گیلان، اظهار کرد: مهاجرت در عین اینکه می تواند نکته مثبتی برای استان گیلان باشد، اگر دقت های لازم را نداشته باشیم، می تواند آسیب هایی را به استان وارد کند.
نماینده مردم لنگرود در مجلس افزود: گیلان با ۲۹۷ کیلومتر خط ساحلی تقریبا با استان مازندران که ۳۰۰ کیلومتر خط ساحلی دارد، برابر است. اما مازندران از مجموع خط ساحلی که دارد فقط ۳۴ کیلومتر از سواحلش آزاد است اما بقیه در تصرف است در حالیکه در گیلان یک الی دو درصد از خط ساحلی در تصرف است و بیشتر خط ساحلی آزاد است که چنانچه دقت و نظارت نشود مانند مازندران تصرف می شود و خطر تغییر کاربری اراضی کشاورزی را تهدید می کند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی برنج، ۷ هزار هکتار از باغات چای و حدود ۴ هزار هکتار از باغات توت ما دچار تغییر کاربری شده اند، گفت: بر این اساس اگر دقت های لازم را نداشته باشیم با وجود تحریم های حاکم بر کشور باید بتوانیم قوت خود را در کشور تامین کنیم زیرا در حال حاضر شرایط خریداری و واردات برنج و چای از دیگر کشورها داریم، ممکن است زمانی شرایط خرید یا واردات را نداشته باشیم لذا باید همین اراضی موجود را صیانت کنیم. اگر درست استفاده کنیم، این مهاجرت ها میتوانند ظرفیت و تحولهای خوبی را در اقتصاد استان فراهم کند .
نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تغییر کاربری اراضی کشاورزی در پی مهاجرت ها، گفت: گیلان، استان وسیعی نیست و از تراکم بالای جمعیتی برخوردار است. لذا باید برای سیل مهاجرت ها ابتدا ظرفیت ها را شناسایی کنیم تا بتوانیم متناسب با ظرفیت ها برنامه ریزی و ساماندهی زیرساخت ها را داشته باشیم زیرا در غیر اینصورت به کشاورزی و محیط زیست ما آسیب وارد می شود.
منبع: ایسنا

نظرات شما

  1. ضمیری_کارشناس ۱۳۹۸/۰۴/۰۵

    سلام آقای لاهوتی خداپدرومادرت رابیامرزدکه حقیقت تغییرکاربری باغات چای ومزارع برنج را بیان کردیدمسعولین ومدیران سازمان چای واداره چای لنگرودجز حرفهای دوپهلووغیرواقعی هیچ نمیگویند….

نظر شما