ارز ۴۲۰۰تومانی نتیجه ای جز فساد و رانت نداشت

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: بدون تردید ارز ۴۲۰۰تومانی نتیجه ای جز فساد و رانت ندارد. افرادی که این ارز را دریافت کرده اند پس از گذشته چند ماه، هنوز کالاها را در انبازها نگهداری می کنند.

کد خبر : 40019 تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۳/۲۸ - ۱۷:۱۲

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نوش آنلاین برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع راهکارهای شفاف سازی تخصیص اعتبارات ارزی و نظارت بر فرآیند مبادلات کالا و ارز و با حضور مجید موافق قدیری نایب رئیس کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی و دکتر شهباز حسن پور بیگلری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.
مجید موافق قدیری در آغاز با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود در کشور، گفت: برای رهایی از بحران موجود، لازم است دولت از همه ظرفیت های کارشناس کشور استفاده کند و تیم اقتصادی دولت باید تکلیف خود را مشخص کند. کسانی که در دولت حضور دارند با جنگ روانی، با اهالی اقتصاد دائما در حال تقابل است.
وی به ارز ۴۲۰۰ تومان اشاره کرد و بیان داشت: در هر جای دنیا وقتی ارز چند نرخی باشد، نتیجه آن فساد و رانت خواهد بود. اگر قبل از اعلام ارز ۴۲۰۰ حدود ۲۹ شرکت وارد کننده نهاده های دائمی وجود داشت که سال گذشته چهار و نیم میلیارد دلار بابت برای نهاده های دامی پرداخت شد که در حال حاضر این تعداد به ۱۹۶ شرکت رسیده است یعنی در یک سال گذشته بیش از ۱۷۰ شرکت برای واردات نهادهای دامی دارای اهلیت شدند و این جز فساد و رانت نتیجه دیگری ندارد.
نایب رئیس کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی ادامه داد: مردم مجبور می شوند محصولات پروتئینی و به طور کلی همه محصولات را گران تر از مصوبه سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار دریافت می کنند. تولید کنندگان مرغ نیز دچار مشکلات زیادی شده اند زیرا نهاده های دامی مورد نیاز خود را خریداری کنند.
در ادامه شهباز حسن پور بیگلری در گفتگو با رادیو گفت و گو با بیان اینکه مردم ولی نعمت انقلاب هستند و باید با آنها شفاف و روشن صحبت کنند، اظهار داشت: متاسفانه نه تنها در بحث ارز بلکه در خیلی از موارد قانون شفافیت و به صورت صحیح اجرا نشده است و پنهان کاری های زیادی در حوزه اقتصاد صورت می گیرد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به ارز ۴۲۰۰ تومانی بیان کرد: مجلس ضمن مخالفت با ارز ۴۲۰۰ تومانی معتقد هستیم باید جلوی هرگونه رانت در کشور گرفته شود و بدون تردید ارز ۴۲۰۰ تومانی نتیجه ای جز فساد و رانت ندارد. افرادی که این ارز را دریافت کرده اند پس از گذشته چند ماه، هنوز کالاها را در انبازها نگهداری می کنند و به بازار ارائه نکرده اند و یا با قیمت های چند برابر به دست مردم می رسانند.
وی بیان کرد: در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرده ایم که باید برای مبارزه با قاچاق سامانه ای تعریف شود تا مشخص شود در چه تاریخی ارز تحویل داده شده است تا کسی از آن سوء استفاده نکند.

نظر شما